ETR
20 stycznia 2024 ODESZŁA EWA PODLEŚ

Miała charakterystyczną, dramatyczną barwę głosu o ogromnej skali i biegłości, co pozwalało Jej na wykonywanie repertuaru od baroku do współczesności. Uważana była za najbardziej autentyczny kontralt generacji. Występowała na najbardziej prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych świata, takich jak mediolańska La Scala, Metropolitan Opera, Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku, San Francisco Opera, Covent Carnegie Hall w Nowym Jorku, San Francisco Opera, Covent Garden i Wigmore Hall w Londynie, Théâtre du Châtelet i Théâtre des Champs Elysées w Paryżu, Deutsche Oper w Berlinie, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Teatro Real w Madrycie… Wymieniać można by długo.

Była gwiazdą światowego formatu. Grupa międzynarodowych krytyków muzycznych Classic FM Magazine zaliczyła Ewę Podleś do 10 najlepszych głosów mezzosopranowych pierwszej dekady XXI wieku, a portal operaarts.com do ekskluzywnego grona 100 operowych legend minionego półwiecza.

Mieliśmy to szczęście, że podziwiać mogliśmy Ją także w Filharmonii Poznańskiej. Jeden z takich koncertów, z cyklu Gwiazdy światowych scen operowych, odbył się w Auli UAM, 6 czerwca 2014 roku. Filharmonikami Poznańskimi dyrygował Łukasz Borowicz, a płyta z zarejestrowanym wówczas nagraniem (Gwiazdy Światowych Scen Operowych: Ewa Podleś z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej – live) została rok później wyróżniona przez francuską Académie du Disque Lyrique nagrodą L’Orphée d’Or (Złotego Orfeusza).

Ewa Podleś odeszła 19 stycznia 2024 roku. Miała 71 lat.

Najbliższym składamy wyrazy współczucia.

 

Ewa Podleś fot. Antoni Hoffmann