ETR
01 maja 2020 Kadencja Filharmonika 

Stęsknieni za kontaktem z publicznością muzycy Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, tym razem chcą się podzielić z melomanami radością muzykowania, choć jeszcze nie w orkiestrowej formie. 

Zachęcamy do posłuchania Szymona Guzowskiego, kontrabasisty-solisty Orkiestry FP, który gra skomponowaną przez siebie kadencję do II Koncertu na kontrabas i orkiestrę Karla Dittera von Dittersdorfa. 

Kadencja wirtuozowska w koncertach instrumentalnych XVIII wieku, najczęściej zakończenie pierwszej, szybkiej części była momentem popisu solisty wykonawcy. Początkowo kadencje były improwizowane przez wykonawcę, a następnie pisane przez wirtuozów instrumentu.

Koncert kontrabasowy osiemnastowiecznego austriackiego kompozytora Karla Dittera von Dittersdorfa (1739-1799), to jeden z ponad 20 jego koncertów na instrumenty solowe i orkiestrę. Von Dittersdorf, który sam był aktywnym skrzypkiem i pozostawił również ponad 40 oper, 100 symfonii jest też jednym z ważniejszych twórców singspielu (do teraz wystawiany singspiel –  Doktor und Apotheker).  Charakterystyczne dla stylu kompozytora jest przejście od stylu barokowego do klasycystycznego – zamiast snucia figuracji pojawiają się wyraźnie zróżnicowane odcinki melodyczne.