ETR
12 kwietnia 2023 JAROSŁAW BRĘK NIE ŻYJE (1977-2023)

Miał 7 lat, gdy przyszedł do Poznańskich Słowików prowadzonych przez prof. Stefana Stuligrosza. I przez całą swą szkolną edukację, w latach 1984-1996, śpiewał w Chórze Chłopięcym i Męskim Filharmonii Poznańskiej. A po ukończeniu – z medalem Magna cum Laude – Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Warszawie (w klasie śpiewu prof. Jerzego Artysza), wyfrunął w daleki świat.

Śpiewał na scenach i estradach Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Austrii, Rumunii, Ukrainy, Bułgarii, Rosji, Francji, Monako, Szwajcarii, Belgii, Czech, Litwy, Łotwy, Anglii, Izraela. Libanu i Japonii, występując m.in. w tak prestiżowych salach jak Filharmonia Berlińska, Palau de la Música de València, Tonhalle w Zurychu, Laeiszhalle w Hamburgu, Tokyo Bunka Kaikan, Kyoto Concert Hall.

Współpracował ze 150 orkiestrami, w tym m.in. Berliner Philharmoniker, Symphoniker Hamburg, NDR Radiophilharmonie, BBC Concert Orchestra, Orquesta Sinfónica del Principado de Asturias, Real Filharmonia de Galicia, Neue Düsseldorfer Hofmusik oraz 200 chórami z całego świata.

W repertuarze miał utwory od renesansu po współczesne (brał udział w prawykonaniach dzieł m.in. Wojciecha Kilara, Krzysztofa Knittla, Andrzeja  Kurylewicza, Pawła Łukaszewskiego), w tym partie operowe, oratoryjne oraz pieśni. Nagrał wiele płyt CD wielokrotnie nagradzanych Fryderykami, a wydane przez Naxos nagranie Stabat Mater Karola Szymanowskiego z jego udziałem otrzymało nominację do nagrody Grammy.

Chętnie wracał do Filharmonii Poznańskiej, biorąc udział w wykonaniach dziel oratoryjnych. Ostatnio – w listopadzie ubiegłego roku, podczas koncertu zatytułowanego Magnificat. Pod koniec marca miał wystąpić wraz z Poznańskimi Słowikami i Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej w Stabat Mater Josepha Haydna. Choroba zmieniła te plany…

 

Jarosław Bręk, śpiewak operowy (bas-baryton), profesor poznańskiej Akademii Muzycznej, zmarł w wieku 46 lat.

Najbliższym Zmarłego, składamy wyrazy współczucia.