ETR
10 grudnia 2021 Filharmonia Poznańska doczeka się nowej siedziby!

Grudzień obfituje w okazje do składania prezentów. Dla Filharmonii Poznańskiej takim dniem stał się 10 grudnia. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak i Prezes Grupy MTP Tomasz Kobierski ogłosili, że na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich powstanie nowe centrum muzyki, a w nim nowa siedziba Filharmonii Poznańskiej.  

– Trudno o lepszy adres dla kultury, dla muzyki niż tereny MTP położone w centrum Poznania, zarazem w pobliżu dworca kolejowego i autobusowego – powiedział prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. – Wielokrotnie udowodniliśmy w przeszłości, że miasto potrafi współpracować z samorządem Województwa Wielkopolskiego. Jestem przekonany, że tak będzie i tym razem. 

Prezes Tomasz Kobierski zaznaczył, że pomysł budowy siedziby dla Filharmonii Poznańskiej wpisuje się w strategię Grupy MTP, która będzie się rozwijać w dwóch kierunkach: targowym i miejsca dla kultury i sztuki. – W ramach tej strategii powstaje Strefa Kultury, która obejmuje pawilony nr 1, 2, 12 i plac pomiędzy nimi oraz przyszłą siedzibą Filharmonii Poznańskiej. 

Marszałek Marek Woźniak, komplementując zasługi dyrektora Wojciecha Nentwiga dla Filharmonii Poznańskiej, stwierdził, że nadszedł czas, aby ta instytucja doczekała się nowoczesnego gmachu na miarę swojej wysokiej pozycji,  a także oczekiwań publiczności, licznie uczestniczącej w jej koncertach. Zgodnie z planami, ma to być gmach wielofunkcyjny, nowoczesny i piękny.  

– Znamy już uwarunkowania, w jakich może on powstać i dlatego w przyszłym roku ogłosimy międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt, który uwzględni wszystkie nasze oczekiwania – dodał Marek Woźniak. – Przeznaczyliśmy na ten cel 450 tysięcy złotych. W budynku powinna znaleźć się sala koncertowa na 1400 miejsc i kameralna na 300 miejsc, sale prób, garderoby oraz część administracyjna. Sale koncertowe, oprócz doskonałej akustyki, powinny też spełniać wymogi studia nagraniowego.  

Marszałek Marek Woźniak nie ukrywa, że nowy budynek powinien nie tylko zapewnić bezpieczeństwo i dogodne warunki pracy twórczej artystów Filharmonii Poznańskiej, a w wolnych terminach służyć innym artystom; z Poznania, kraju i świata.  

Władze Województwa Wielkopolskiego szacują, że koszt inwestycji wyniesie około 350 milionów złotych. Istnieje kilka scenariuszy, skąd będą pochodzić pieniądze. Najbardziej optymistyczny wydaje się wariant z perspektywy unijnej na lata 2021-2027.  

Marszałek Marek Woźniak wyraził nadzieję, że „Filharmonia nadal będzie miała możliwość czasem zagrać w Auli Uniwersyteckiej, jako jednej z najlepszych akustycznie sal w Polsce”.  

– 10 grudnia 2021 – to ważna, i wierzę, że szczęśliwa data w dziejach naszej instytucji – powiedział dyrektor FP, Wojciech Nentwig.