ETR

Stephen HOUGH

Stephen HOUGH

Nazwanie go człowiekiem renesansu nie ma w sobie nic z przesady. To właśnie jego nazwisko znalazło się pośród 20 innych na Liście Współczesnych Erudytów ogłoszonej przez magazyny The Economist i Intelligent Life. A w 2001 roku, wyróżniony został prestiżową nagrodą Towarzystwa MacArthur dołączając do grona prominentnych naukowców, pisarzy i innych osobistości, które miały unikalny wkład we współczesną kulturę. Stephen Hough jest bowiem nie tylko pianistą, ale także kompozytorem, pisarzem, pedagogiem, a nawet malarzem. Wystawa jego abstrakcyjnych prac, zatytułowana Appassionato prezentowana była w Broadbent Gallery w Londynie.

Brytyjski artysta uważany jest za jednego z najważniejszych i najbardziej wyróżniających się pianistów swojego pokolenia. Regularnie gra z najważniejszym europejskimi i amerykańskimi orkiestrami , gra recitale w najbardziej znaczących salach koncertowych świata od Nowego Jorku po Berlin, od Paryża po Szanghaj, od San Francisco po Sydney, bywa gościem festiwali muzycznych w Salzburgu, Aspen, Edynburgu i BBC Proms w Londynie. Tylko na tym ostatnim wystąpił ponad 20 razy. Jego znaczącym osiągnięciem było wykonanie wszystkich dzieł fortepianowych Piotra Czajkowskiego, zrealizowane właśnie podczas czterech edycji BBC Proms.

Pianista nagrał ponad 50 płyt, głównie dla wytwórni Hyperion, z których wiele otrzymało międzynarodowe nagrody – m.in. Deutsche Schallplattenpreis, Diapason d’Or, Monde de la Musique, Gramophone Magazine Awards (w tym Gramophone ‘Gold Disc’ Award w 2008 roku za koncerty fortepianowe Camille’a Saint-Saënsa) oraz kilka nominacji do Grammy.

Artysta pisuje dla The Guardian oraz The Times, a także prowadzi kulturalny blog w The Telegraph.

Stephen Hough jest profesorem w Royal Northern College w Manchesterze oraz profesorem wizytującym w Royal Academy of Music w Londynie. W 2011 roku otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu w Liverpoolu.