ETR

Stephen HOUGH

Stephen HOUGH

Uznawany jest za jednego z najbardziej wyróżniających się pianistów swojego pokolenia. W uznaniu jego osiągnięć, w 2001 roku, wyróżniony został prestiżową nagrodą Towarzystwa MacArthur dołączając do grona prominentnych naukowców, pisarzy i innych osobistości, które miały unikalny wkład we współczesną kulturę.

Stephen Hough pojawia się regularnie z najważniejszym europejskimi i amerykańskimi orkiestrami i regularnie grywa recitale w najbardziej znaczących salach koncertowych. Jest gościem festiwali w Salzburgu, Aspen, Edynburgu i na BBC Proms w Londynie, gdzie wystąpił ponad 15 razy. Ostatnio zagrał z orkiestrami filharmonii w Nowym Jorku, Londynie i San Francisco. W 2009 roku wystąpił z recitalami w Royal Festival Hall i był pierwszym brytyjskim instrumentalistą, który dał solowy recital na scenie głównej Carnegie Hall w ostatnich 20 latach. Jego znaczącym osiągnięciem jest wykonanie wszystkich dzieł fortepianowych Piotra Czajkowskiego podczas czterech edycji BBC Proms.

Pianista nagrywa na wyłączność dla wytwórni Hyperion. Na koncie ma ponad 50 płyt. Wiele jego nagrań otrzymało międzynarodowe nagrody takie jak Diapason d’Or, kilka nominacji do Grammy, ośmiokrotnie nagrody Grammophone Magazine. Artysta jest również pisarzem i kompozytorem. Pisał dla Guardian, The Times i został zaproszony przez Telegraph Media Group do prowadzenia kulturalnego bloga.

Jego koncert wiolonczelowy Loneliest Wilderness miał prawykonanie z udziałem Stevena Isserlisa i Royal Liverpool Philharmonic. Utwory Stephena Hougha publikowane są w wydawnictwie Josef Weinberger Ltd.

Pianista mieszka w Londynie, gdzie jest profesorem w Royal Northern College w Manchesterze oraz profesorem wizytującym w Royal Academy of Music w Londynie. W 2011 roku otrzymał honorowy doktorat Uniwersytetu w Liverpoolu.