ETR

Sebastian Szumski

Sebastian Szumski

baryton

Ze śpiewem związany jest od 9 roku życia. Pod batutą Stefana Stuligrosza, wraz z Chórem Chłopięcym i Męskim Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki, koncertował w Polsce i na świecie, występując na najważniejszych estradach i festiwalach muzycznych. Ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem) w klasie prof. Marka Rzepki. Swoje umiejętności wokalne doskonalił też na licznych kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in. Heleny Łazarskiej, Evy Blahovej, Rudolfa Piernay’a, Ryszarda Karczykowskiego i Teresy Żylis-Gary.

Artysta koncertował w niemal wszystkich krajach Europy. Współpracował z cenionymi dyrygentami: Janem Tomaszem Adamusem, Krzysztofem Pendereckim, Stefanem Stuligroszem, Piotrem Sułkowskim, Federico Marią Sardellim, Allesandro de Marchi, Paulem McCreeshem, Joshuą Riffkinem, Andrew Parrotem, Vincentem Dumestrem, Ottavio Dantone.

W roku 2008 zadebiutował na scenie podczas Barbakanfestival w Krakowie, kreując partie Hrabiego Almavivy w operze Wesele Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta. W roku 2010 otrzymał stypendium Opera Studio w Teatrze im. Giuseppe Verdiego w Pizie, gdzie w sezonie artystycznym 2010/2011 śpiewał partie Maestra w operze Stosowności i niestosowności teatralne Gaetana Donizettiego. Partię tę śpiewał także w teatrach w Lukce i Livorno.

Sebastian Szumski koncertuje w kraju i za granicą. Ma w swoim dorobku liczne nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe, w tym operę Halka (wersja wileńska) Stanisława Moniuszki z Capellą Cracoviensis, wydane przez wytwórnię Deutsche Harmonia Mundi czy CD z wszystkimi motetami Johanna Sebastiana Bacha, nagranymi w solowej obsadzie dla francuskiej wytwórni Alpha.

W repertuarze posiada utwory od renesansu po współczesne, w tym cykle pieśni, solowe partie oratoryjne oraz solowe partie w operach Georga Friedricha Händla, Henry’ego Purcella, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Gaetana Donizettiego, Vincenza Belliniego, Gioacchina Rossiniego, Giacoma Pucciniego i Stanisława Moniuszki. Występował w trzech światowych prapremierach i nagraniach oper Aleksandra Nowaka: „Achat ili, do libretta Olgi Tokarczuk (nagroda Fryderyk 2021), Drach (nagrody: Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020, Onet olśnienia 2021), Pokora do libretta Szczepana Twardocha.

Z powodzeniem wykonuje także muzykę epoki baroku. Od roku 2011 współpracuje jako solista i kameralista z Capellą Cracoviensis, co zaowocowało kilkudziesięcioma koncertami pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa na najważniejszych festiwalach muzycznych, w ponad dwudziestu europejskich stolicach.