ETR

Sebastian Szumski

Sebastian Szumski

baritone

Urodził się w 1984 roku w Zakopanem. Jest wychowankiem prof. Stefana Stuligrosza. W latach 1995-2005 był śpiewakiem Chóru Filharmonii Poznańskiej. Obecnie jest studentem V roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie doc. Marka Rzepki.

Swoje umiejętności wokalne doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem Heleny Łazarskiej, Teresy Żylis-Gara, Ryszarda Karczykowskiego, Charlesa Kellysa, Rudolfa Pierneya, oraz Evy Blahovej – u której pobiera regularne lekcje. Koncertuje w kraju, dając recitale pieśni, śpiewając solowe partie w oratoriach. Koncertował na scenach Czech, Słowacji, Niemiec, Białorusi, Szwajcarii oraz Włoch.

W roku 2008 debiutował na scenie podczas Barbakanfestival w Krakowie, kreując partię Hrabiego Almavivy w operze Wesele Figara W. A. Mozarta.

Jest laureatem Nagrody Związku Artystów Scen Polskich, zdobywcą nagrody publiczności oraz głównej nagrody Złotego Słowika na Międzynarodowym Festiwalu Operowym Belcanto w Nałęczowie.

W roku 2010 na dziedzińcu Zamku Wawelskiego w Krakowie, wziął udział w nadzwyczajnym koncercie z okazji 600 lecia Bitwy pod Grunwaldem, śpiewając partię solową w Symfonii Kopernikowskiej H. M. Góreckiego. Koncert został zarejestrowany na DVD.

W roku 2010 otrzymał stypendium Opera Studio w Teatrze G. Verdiego w Pizie, gdzie w roku 2011 kreuje partię Maestra w operze Viva la Mamma, G. Donizettiego.