Poznańskie Trio Fortepianowe
Poznańskie Trio Fortepianowe:
Poznańskie Trio Fortepianowe powstało dzięki wieloletniej współpracy trzech poznańskich instrumentalistek młodego pokolenia. Po udanym debiucie kameralnym w nowojorskiej Carnegie Hall w październiku 2002 roku skrzypaczka Anna Ziółkowska i pianistka Laura Kluwak-Sobolewska zaprosiły do współpracy cenioną w muzycznym środowisku Poznania wiolonczelistkę, Monikę Baranowską.
Pianistka Laura Kluwak-Sobolewska, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu, jest cenioną kameralistką współpracującą z wybitnymi artystami – działalność artystyczną łączy z pracą dydaktyczną w macierzystej uczelni. Anna Ziółkowska, koncertująca skrzypaczka, jest koncertmistrzynią Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, a Monika Baranowska, wiolonczelistka, również związana zawodowo z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, ma w swym dorobku artystycznym m. in. współpracę z Orkiestrą Polskiego Radia Amadeus.
Artystki prowadzą rozległą działalność koncertową, są również laureatkami wielu konkursów
muzycznych. Jako kameralistki wystąpiły na wielu polskich i zagranicznych estradach, m.in. w ramach festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna (2008-2017), festiwalu Chopin w barwach jesieni w Antoninie (2007- 2011), obchodów Roku Chopinowskiego w Rzymie (2009-2010),
obchodów rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej w Watykanie (2008), Forum Kompozytorów Współczesnych w Poznaniu (2010), festiwalu Sofijskie Tygodnie Muzyczne (2005), cyklu Expressivo Meisterkonzerte w Berlinie (2012), Max Bruch Musik-Festival , Forum Ost – West w Bergisch Gladbach, Altenberger Kultursommer (2013), czy też w cyklu Koncerty Artystów Polskich w Filharmonii Kaliningradzkiej (2013).
W 2018 roku trio wystąpiło z recitalem w cyklu koncertów kameralnych organizowanych przez Filharmonię Narodową w Warszawie. Zespół był również wielokrotnie zapraszany do prawykonań dzieł twórców muzyki współczesnej.
W 2011 roku ukazała się debiutancka płyta Poznańskiego Trio Fortepianowego, która została zrealizowana w Studio S1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie i wydana przez wytwórnię Acte Prealable . Stanowi ona pierwszą część antologii polskiego tria fortepianowego XX wieku i zawiera dzieła Tadeusza Szeligowskiego, Andrzeja Koszewskiego i Andrzeja Panufnika. W dorobku płytowym artystek znalazło się także Trio fortepianowe Fryderyka Chopina nagrane w 2010 roku z okazji obchodów Roku Chopinowskiego. W roku 2014 zespół zrealizował nagranie monograficznego krążka z muzyką kameralną Krzysztofa Meyera dla firmy fonograficznej Naxos , który wydany został w styczniu 2016 roku.