ETR

Peter MIKULÁŠ

Peter MIKULÁŠ

Studia śpiewu ukończył na Akademii Muzycznej i Sztuk Dramatycznych w Bratysławie. Zdobył liczne nagrody na międzynarodowych konkursach wokalnych m.in. Antoniego Dvořáka w Karlovych Varach (1978), Piotra Czajkowskiego w Moskwie (1982) i Miriam Helin w Helsinkach (1984). Od 1978 roku jest solistą-rezydentem Narodowego Teatru Słowackiego w Bratysławie.
Artysta występuje gościnnie w Teatrze Narodowym w Pradze, Metropolitan Opera i wielu innych teatrach operowych. Wykonuje wiele ról operowych, m.in. Filipa (Don Carlos Verdiego), Mefisto (Mefistofeles Boito, Faust Gounoda), Leporello (Don Giovanni Mozarta) czy Falstaffa (Falstaff Verdiego).

Peter Mikuláš regularnie daje koncerty z czeskimi i słowackimi orkiestrami filharmonicznymi, Orchestre de Paris, Wiener Philharmoniker, RTV Madrid i Oriestrą Filharmoniczną Monte Carlo. Bierze udział w prestiżowych festiwalach m.in. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Praska Wiosna, Salzburger Festspiele, BBC-Proms. Śpiewał w znaczących salach koncertowych takich jak Wiener Musikverein, Royal Albert Hall w Londynie, Gewandhaus Leipzig czy Academia di Santa Cecilia w Rzymie.

Artysta współpracuje z wybitnymi dyrygentami takimi jak Vladimir Ashkenazy, Jiři Bělohlávek, Helmuth Rilling, Charles Dutoit czy Simon Rattle.