ETR

Matthias KIRSCHNEREIT

Matthias KIRSCHNEREIT

Choć w swej artystycznej działalności zdaje się skupiać na dziełach Schumanna, Mendelssohna, Schuberta i Brahmsa, równie chętnie sięga po utwory Mozarta, Chopina czy Rachmaninowa. 25 płyt, które dotychczas nagrał, zostało obsypanych wspaniałymi recenzjami. Zarejestrowany przez artystę w 2006 roku komplet koncertów Wolfganga Amadeusa Mozarta skłonił krytyka Neue Zürcher Zeitung do stwierdzenia, iż Matthias Kirschnereit jest odkryciem jubileuszowego Roku Mozartowskiego. Angielski magazyn Gramophone, recenzując nagranie muzyki Schumanna, określił go wrażliwym i głęboko myślącym pianistą. Nagranie III Koncertu fortepianowego Felixa Mendelssohna przyniosło mu nagrodę ECHO Klassik 2009.

Matthias Kirschnereit od lat współpracuje z tak znakomitymi orkiestrami, jak Filharmonicy z Sankt Petersburga, Bamberger Symphoniker, czy orkiestra Tonhalle w Zurychu. Jako kameralista koncertuje z wybitnymi instrumentalistami, takimi jak skrzypek Christian Tetzlaff, klarnecistka Sharon Kam czy wiolonczelista Adrian Brendel oraz z zespołami: Vogler Quartet czy Szymanowski Quartet.

Studia w Akademii Muzycznej Detmold rozpoczął w wieku 14 lat. Jak sam zauważa, był wówczas w wieku, w którym inni mają już za sobą pierwsze konkursy pianistyczne. Wskoczyłem do ostatniego pociągu odjeżdżającego w kierunku pianistycznej kariery. A wszystko to z powodu przeprowadzki do Namibii, gdzie wraz z rodziną znalazł się w 1971 roku, mając 9 lat. Zdobycie w tym miejscu formalnego, pianistycznego wykształcenia nie było niestety możliwe. Chociaż młody Matthias szybko zafascynował się zupełnie inną kulturą, stopniowo zaczął zdawać sobie sprawę, że swoje wielkie marzenie o karierze pianistycznej zrealizować może wyłącznie wracając do Niemiec. Za zgodą rodziców, w 1976 roku wyjechał z Namibii, by podjąć naukę u Renate Kretschmar-Fischer w Detmold. Na początku byłem w szoku, kiedy zobaczyłem i usłyszałem, co inni w moim wieku potrafią już grać. Aby nadrobić stracony czas i skupić się tylko na muzyce, opuścił szkołę w wieku szesnastu lat. Pamięta zbyt dobrze ostanie słowa oburzonego nauczyciela: Znamy takich jak on – skończy jako nauczyciel fortepianu w Barntrup (małym miasteczku niedaleko Detmold).

Na szczęście nauczyciel Matthiasa Kirschnereita nie miał racji. Utalentowany pianista wielokrotnie zdobywał laury w tak ważnych konkursach, jak choćby Concours Géza Anda w Zurychu. Wśród jego mentorów znajdują się Murray Perahia, Claudio Arrau, Bruno Leonardo Gelber i Sándor Végh. Każdego roku daje 50 – 60 koncertów. Od 1997 roku pracuje na stanowisku profesora Akademii Muzyki i Teatru w Rostocku. Poza muzyką, interesuje się malarstwem, piłką nożną i… kuchnią włoską. Mieszka wraz z rodziną w Hamburgu.