Mariusz Godlewski
Mariusz Godlewski
Mariusz Godlewski, absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Bogdana Makala, jest laureatem wielu konkursów krajowych, m. in.: Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Franciszki Platówny we Wrocławiu (1996, III miejsce), Międzyuczelnianego Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju (2000, I miejsce) oraz VI Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu w (2000, wyróżnienie). W zagranicznych zmaganiach został uhonorowany I nagrodą Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Imricha Godina (Vráble, 1999) oraz wyróżnieniem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Hariclea Darclee (Brăila, 2003). W latach 2001-2002 przebywał na stypendium w Wiedniu, ucząc się w klasie prof. Leopolda Spitzera, a swoje umiejętności doskonalił też na kursach mistrzowskich m.in. u Katherine Dagois i Rolanda Panerai.
Jeszcze jako student wystąpił w partii barytonowej w Stabat Mater Karola Szymanowskiego w Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Marka Pijarowskiego. W 2002 roku zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej rolą Peleasa w operze Claude’a Debussy’ego Peleas i Melizanda.
Mariusz Godlewski w repertuarze ma lirykę wokalną Roberta Schuberta i Johannesa Brahmsa, utwory Piotra Czajkowskiego i Gioacchino Rossiniego oraz niemiecką i angielską muzykę baroku, którą utrwalił w nagraniach radiowych i telewizyjnych. W styczniu 2011 roku brał udział w prawykonaniu cyklu pieśni Powiało na mnie morze snów… Pieśni zadumy i nostalgii Krzysztofa Pendereckiego, pod batutą Valerego Gergieva. Pod batutą Gergieva wystąpił także na Festiwalu Białych Nocy w Sankt Petersburgu w czerwcu 2011 roku.
Artysta współpracuje z Operą Wrocławską, Operą Kameralną w Warszawie i Operą Krakowską oraz Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie, gdzie w grudniu 2010 roku zaśpiewał partię Hrabiego w premierowym spektaklu Wesela Figara w reżyserii Keitha Warnera. Wziął też udział w nagraniu oper: Halka Stanisława Moniuszki oraz Chopin Giacomo Oreficego, które zrealizował z zespołem Opery Wrocławskiej. Występuje także za granicą, m. in. w Holandii, Belgii i Niemczech.
Mariusz Godlewski ma w repertuarze m.in. partie: Hrabiego w Weselu Figara, Guglielma w Così fan tutt oraz Don Giovanniego w Don Giovannim Wolfganga Amadeusa Mozarta, Eugeniusza Oniegina w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego, Escamilla w Carmen Georges’a Bizeta, Dr. Malateste w Don Pasquale i Lorda Enrica Asthona w Łucji z Lammermooru Gaetano Donizettiego, Lekarza w Hagith Karola Szymanowskiego, Tarquiniusa w Gwałcie na Lukrecji Benjamina Brittena, Marcella w Cyganerii Giacomo Pucciniego, Giacoma w Joannie d’Arc oraz Kawalera Belfiore w Dniu panowania Giuseppe Verdiego, Homonaya w Baronie cygańskim Johanna Straussa, Janusza w Halce oraz Stanisława w Verbum nobile Stanisława Moniuszki, Adama w Raju utraconym Krzysztofa Pendereckiego, Dapertutta i Dr. Miracle w Opowieściach Hoffmanna Jacques’a Offenbacha, Sharplessa w Madame Butterfly Giacomo Pucciniego, Don Carla w Ernanim Giuseppe Verdiego, Tadeusza Pasażerce Mieczysława Wajnberga, Chłopca w Wolność przyzywa wolność Eugeniusza Knapika.