Maciej TWOREK
Maciej TWOREK
Artysta jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej, w której studiował grę na fortepianie w klasie Jana Hoffmana, chóralistykę, a także dyrygenturę w klasie Józefa Radwana. Brał także udział w dyrygenckich kursach mistrzowskich prowadzonych przez Helmutha Rillinga, Rogera Norringtona i Kurta Masura, a jako asystent współpracował z Valerym Gergievem i Lorinem Maazelem.
W 1998 roku otrzymał wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku, a w roku 2002 brał udział w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim The Maazel/Vilar Conductors’ Competition (runda półfinałowa). W 2003 roku wraz z Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie uczestniczył w Festival junger Künstler w Bayreuth.
W latach 2005-2012 był dyrygentem Capelli Cracoviensis, gdzie pełnił również funkcję zastępcy dyrektora. Obecnie jest wykładowcą w krakowskiej Akademii Muzycznej.
W 2002 roku rozpoczął dyrygencką współpracę z Krzysztofem Pendereckim. Jej owocem był m.in. udział w nagraniu, z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, kompletu jego symfonii i koncertów instrumentalnych. W 2018 roku, w ramach obchodów jubileuszu 85-lecia urodzin kompozytora, Maciej Tworek dyrygował jego II Koncertem skrzypcowym Metamorfozy z Anne-Sophie Mutter jako solistką i Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin w Filharmonii Berlińskiej. Z Anne-Sophie Mutter i orkiestrą Sinfonia Varsovia odbył także tournée po Chinach.
Dyrygent występował w Europie, Azji i obu Amerykach, prowadząc takie zespoły, jak Hilliard Ensemble, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Oxford Philharmonic Orchestra, Tonhalle-Orchester Zürich, Deutsche Radio Philharmonie, Dresdner Philharmonie, NDR Radiophilharmonie, MDR-Sinfonieorchester, Orquesta Sinfónica de Galicia, Orkiestra Symfoniczna Czeskiego Radia, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Nowa Rosja (koncert towarzyszący Zimowym Igrzyskom Olimpijskim 2014 w Soczi), Orquesta Sinfónica Simón Bolívar de Venezuela, Coro Nacional Juvenil de Venezuela, Orquesta Filarmónica de Bogotá, KBS Symphony Orchestra, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Jerusalem Symphony Orchestra, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, większość orkiestr filharmonicznych w Polsce oraz zespoły filharmonii w Ostrawie, Brnie i Astanie.