ETR

Linus ROTH

Linus ROTH

Linus Roth, za swój debiutancki album wydany przez EMI w 2005 roku, w 2006 roku otrzymał ECHO Klassik Award.  To po tej nagrodzie okrzyknięty został jednym z najbardziej interesujących skrzypków swojego pokolenia oraz adwokatem niesłusznie zapomnianych kompozytorów. W roku 2017 otrzymał po raz kolejny ECHO Klassik, tym razem za nagranie koncertów skrzypcowych Dymitra Szostakowicza i Piotra Czajkowskiego, z towarzyszeniem London Symphony Orchestra pod batutą Thomasa Sanderlinga. Jego interpretacje tych dzieł odzwierciedlają ogromną dojrzałość artystyczną skrzypka i mistrzowski kunszt opanowania instrumentu.

Szczególne miejsce w działalności artystycznej Linusa Rotha, zarówno koncertowej, jak i nagraniowej, zajmują dzieła Mieczysława Wajnberga.  Uznanie międzynarodowej publiczności oraz krytyków przyniosło mu nagranie wszystkich dzieł na skrzypce i fortepian tego kompozytora dla Challenge Classics. 

W 2015 roku Linus Roth założył Międzynarodowe Towarzystwo Mieczysława Wajnberga, którego celem jest promocja sylwetki oraz dorobku polskiego kompozytora. W 2019 roku będzie on kuratorem dwudniowych obchodów 100-lecia urodzin Wajnberga, podczas których odbędzie się sześć koncertów z muzyką Wajnberga w Wigmore Hall w Londynie. Linus będzie również wykonawcą dzieł, a w repertuarze obok muzyki kameralnej znajdą się wykonania wszystkich sześciu sonat skrzypcowych z fortepianem oraz trzech sonat na skrzypce solo.

Linus Roth występował z Orkiestrami Radiowymi Berlina i SWR, z Bruckner Orchester Linz, Orquesta de Cordoba, Orquesta de Navarra, Orchestra della Teatro San Carlo Napoli, Royal Liverpool Philharmonic, Berner Sinfonieorchester, Orkiestrą Opery w Stuttgarcie oraz orkiestrami kameralnymi w Wiedniu, Kolonii, Wittenberdze, Heilbronn i Monachium. Współpracował z takimi dyrygentami jak: Gerd Albrecht, Herbert Blomstedt, Andrzej  Boreyko, Dennis Russell Davies, James Gaffigan, Hartmut Haenchen, Manfred Honeck, Anu Tali czy Antoni Wit.

Jako kameralista występował z takimi artystami ja:k Nicolas Altstaedt, Julius Berger, Gautier Capuçon, Kim Kashkashian, Albrecht Mayer, Nils Mönkemeyer, Andreas Ottensammer, Jan Vogler czy José Gallardo.

Linus Roth studiował w Akademii Muzycznej we Freiburgu w klasie Nicolasa Chumachenco, w Lubece u  Zakhara Brona oraz u  Anay Chumachenco w Zurychu i Monachium. Na rozwój skrzypka wpłynęli Salvatore Accardo, Miriam Fried i Josef Rissin, oraz Anne-Sophie Mutter, której Fundacja przyznała mu stypendium na czas studiów.

Linus Roth jest laureatem pierwszych nagród w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Nowosybirsku i Konkursie Muzyki Niemieckiej (gdzie otrzymał również nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Roberta Schumanna), oraz drugiej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Josepha Szigetiego.

W 2012 roku Linus objął stanowisko profesora skrzypiec w Leopold-Mozart-Zentrum na Uniwersytecie w Augsburgu, a także został dyrektorem artystycznym X Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Leopolda Mozarta, który odbędzie się w Augsburgu w roku 2019. Linus jest również założycielem i dyrektorem artystycznym międzynarodowego festiwalu Ibiza Concerts.