Henning KRAGGERUD
Henning KRAGGERUD
Norweski skrzypek jest wyjątkowo utalentowanym artystą, łączącym piękno brzmienia i ekspresji z imponującą wirtuozerią. Jego kalendarz wypełniają występy solowe z wieloma orkiestrami i dyrygentami światowego formatu. Od 2012 roku jest dyrektorem artystycznym Arctic Philharmonic Chamber Orchestra. Prowadzi także działalność pedagogiczną, zasiada w jury międzynarodowych konkursów.
Jest zapraszany przez wspaniałe orkiestry z całego świata – występował m. in. z Toronto Symphony, Vancouver Symphony, Baltimore Symphony, Los Angeles Chamber Orchestra, Danish National Symphony, Brussels Philharmonic, Australian Chamber Orchestra. Orquestra Sinfónica Portuguesa, Tasmanian Symphony, Royal Liverpool Philharmonic, Welsh National Opera Orchestra, Hallé Orchestra i BBC Scottish Symphony Orchestra.
Kraggerud często bierze udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, zwłaszcza muzyki kameralnej, jako solista skrzypek i altowiolista, nierzadko będąc równocześnie dyrygentem zespołu kameralnego, z którym występuje. Pojawia się na Festiwalu w Verbier, BBC Proms, Trondheim Chamber Music Festival czy na Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans.
Jego podejście do muzyki jest wielowymiarowe – Henning Kraggerud jest koncertującym skrzypkiem, dyrygentem, kameralistą, pedagogiem, autorem tekstów o muzyce, aranżerem i kompozytorem, którego dzieła grane są przez znakomitych muzyków na całym świecie. Chętnie uczestniczy też w nietypowych projektach.
W 2010 roku wziął udział w cyklu koncertów Szymanowski Focus razem z sopranistką Iwoną Sobotką i pianistą Piotrem Anderszewskim, który był również kuratorem tych koncertów. Solistom towarzyszył Belcea Quartet, a w programie – obok utworów Szymanowskiego – znalazły się również kompozycje Beli Bartóka i Leoša Janáčka. Koncerty odbyły się w Wigmore Hall w Londynie i Carnegie Hall w Nowym Jorku.
W 2013 roku odbyła się premiera Munch Suite – wyjątkowego projektu koncertowego z solowymi utworami na skrzypce napisanymi przez piętnastu kompozytorów z całego świata, a inspirowanymi obrazami Edvarda Muncha. Wykonawcą był Henning Kraggerud. Munch Suite, która ukazała się także na płycie, była hołdem złożonym malarzowi w 150. rocznicę jego urodzin.
W 2016 roku, podczas Risør Chamber Music Festival, Kraggerud zagrał koncert skrzypcowy Johana Halvorsena z towarzyszeniem Norweskiej Orkiestry Kameralnej, który był premierowym wykonaniem tego utworu w XXI wieku. Dzieło to co prawda miało już swoją premierę w 1909 roku, w wykonaniu Kathleen Parlow i Filharmoników Berlińskich, ale później… zaginęło i zostało odnalezione dopiero po ponad stu latach w bibliotece w Toronto.
Swoją pozycję kompozytora Henning Kraggerud umocnił premierą utworu Equinox: 24 Postludes in All Keys for Violin and String Orchestra, będącego muzycznym odpowiednikiem 24-częściowej opowieści napisanej przez światowej sławy norweskiego pisarza Josteina Gaardera (autora Świata Zofii). To opowieść o człowieku, który w ciągu 24 godzin odbywa podróż dookoła świata przez 24 strefy czasowe. Dzieło to może być wykonywane zarówno w wersji czysto instrumentalnej, jak i z narratorem. Premiera utworu, który został także nagrany, odbyła się w styczniu w 2014 roku, podczas koncertu inauguracyjnego Northern Lights Festival w Tromsø, w wykonaniu Arctic Philharmonic Chamber Orchestra z Henningiem Kraggerudem jako solistą.
Dyskografia Kraggeruda obejmuje wiele znakomitych płyt CD, wśród których na szczególne uznanie zasługuje zapis wszystkich sonat Eugène’a Ysaÿa dla wytwórni Simax, za które uhonorowany został prestiżową nagrodą Spellemanna. W 2017 roku za wydaną przez Naxos płytę z nagraniami koncertów skrzypcowych (III, IV i V) Wolfganga Amadeusa Mozarta (z własnymi kadencjami) otrzymał nagrodę Echo Klassik.
Artysta wziął również udział w realizacji dokumentu (2006) poświęconego norweskiemu wirtuozowi i kompozytorowi Olemu Bullemu, za co otrzymał Nagrodę Olego Bullego. W 2007 roku artysta otrzymał Nagrodę Sibeliusa za interpretację i nagrania muzyki tego fińskiego kompozytora. Jest także laureatem prestiżowej Nagrody Griega.
Henning Kraggerud był artystą-rezydentem Filharmonii Poznańskiej w sezonie artystycznym 2018/2019.