ETR

Emilian Madey

Emilian Madey

Emilian Madey urodził się w 1975 roku w Warszawie. Studiował kompozycję w klasie Mariana Borkowskiego, grę na fortepianie u Teresy Manasterskiej w Akademii Muzycznej w Warszawie i Marka Drewnowskiego w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz dyrygenturę pod kierunkiem ojca, Bogusława Madeya w Akademii Muzycznej w Warszawie. Studia w obu uczelniach ukończył, uzyskując dyplomy z wyróżnieniem. Swe umiejętności pianistyczne doskonalił podczas kursów prowadzonych przez Wilhelma Riekerta, Niela Immelmana, Nauma Sztarkmana, Riccardo Pagano, Wiktora Mierżanowa i Aldonę Dvarionaite.

W wieku 11 lat zadebiutował, wykonując z Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej Koncert fotrtepianowy C-dur Josepha Haydna. W 1989 został laureatem II nagrody Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów i Skrzypków im. Balysa Dvarionasa w Wilnie. Rok później zdobył Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Claude’a Kahna w Paryżu.

W obszernym repertuarze Emiliana Madeya znajdują się utwory takich kompozytorów, jak Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Haendel, Domenico Scarlatti, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Franciszek Lessel, Fryderyk Chopin, Ignacy Feliks Dobrzyński, Ignacy Krzyżanowski, Ferenc Liszt, Johannes Brahms, Aleksandr Skriabin, Siergiej Rachmaninow, Leopold Godowski, Ignacy Jan Paderewski, Bela Bartók, Ari Ben Shabetai, Tomasz Sikorski, Bogusław Madey, Piotr Moss.
Artysta występował wielokrotnie w Filharmonii Narodowej, na Zamku Królewskim i w Teatrze Wielkim w Warszawie. Koncertował z wieloma polskimi orkiestrami filharmonicznymi, a także orkiestrami we Włoszech, Francji, Austrii, Korei Południowej, na Litwie i w Słowenii.
Jako kameralista występował ze swoją matką, mezzosopranistką Anną Malewicz-Madey, Zofią Rysiówną, Piotrem Janowskim, Patrycją Piekutowską, Jerzym Artyszem oraz Martą Boberską.

Kompozycje Madeya były wykonywane w Polsce (m.in. w Warszawie, Kaliszu, Słupsku, Białymstoku) oraz za granicą – we Francji, w Korei Południowej i na Litwie. Część z nich znalazła się również w dwupłytowym, solowym albumie artysty, wydanym przez Polskie Radio i Sony Music. Obok albumu Portret, Emilian Madey nagrał utwory Bogusława Madeya, Koncert fortepianowy Franciszka Lessla oraz III Koncert fortepianowy Ludwiga van Beethovena.

Emilian Madey jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Od 2002 roku prowadzi także klasę fortepianu w stołecznej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina. W roku 2001 i 2002 prowadził kursy mistrzowskie dla młodych pianistów i ich pedagogów w Konserwatorium Mykolajusa Konstantinasa Čiurlionisa w Wilnie oraz dla studentów klas fortepianu w Suwon University w Korei Południowej. W 2005 był drugim dyrygentem i korepetytorem podczas realizacji Zemsty Nietoperza Johanna Straussa z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod kierownictwem Jerzego Maksymiuka w reż. Andrzeja Strzeleckiego w Teatrze Polskim w Warszawie.

Emilian Madey jest członkiem Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego oraz Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.