ETR

Diego FASOLIS

Diego FASOLIS

Jest jednym z najwybitniejszych artystów naszych czasów, cenionym za umiejętne łączenie stylowości wykonań z zadziwiającą wszechstronnością i wirtuozowskim temperamentem. Jego interpretacje zostały zarejestrowane na ponad 80 płytach, nagrywanych głównie dla wytwórni Decca. Wiele z nich zostało wyróżnionych prestiżowymi nagrodami.

Niezwykła kariera Diego Fasolisa rozkwitła na gruncie znakomitego wykształcenia, które urodzony w szwajcarskim Lugano artysta, zdobywał w konserwatorium w Zurychu. Studiował grę na fortepianie i organach, a także śpiew i dyrygenturę. Każdy z tych kierunków ukończył z wyróżnieniem. Zdobyte umiejętności doskonalił podczas kursów mistrzowskich u Gastona Litaize w Paryżu (improwizacja organowa) i Michaela Radulescu w Cremonie (wykonawstwo historyczne).

W 1986 roku Diego Fasolis związał swoją działalność artystyczną z Radiotelevisione Svizzera di Lingua Italiana (RSI) – najpierw jako instrumentalista, a od 1993 roku jako dyrygent różnych zespołów, w tym zwłaszcza słynnego Coro della Radio Svizzera. W 1995 roku Diego Fasolis założył zespół Vanitas, a od 1998 roku prowadzi znany i ceniony dziś na całym świecie zespół muzyki dawnej I Barocchisti, grający na historycznych instrumentach – od dzieł Giovanni Pierluigi da Palestriny przez Georga Friedricha Händla, Johanna Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego do Luigi Cherubiniego.

Wieloletnie, bogate doświadczenie i fascynująca osobowość Diego Fasolisa, uczyniły z niego artystę, o którego zabiegają najważniejsze zespoły i instytucje muzyczne. Regularnie współpracuje z RIAS Kammerchor, Sonatori de la Gioiosa Marca, Concerto Palatino, teatrami operowymi w Rzymie, Mediolanie (La Scala), Genui i Bolonii oraz najlepszymi orkiestrami. Jest wysoko cenionym wykładowcą oraz jurorem międzynarodowych konkursów.

Diego Fasolis był wielokrotnie doceniany za swoją działalność artystyczną. Wśród ostatnich wyróżnień należy wymienić doktorat honoris causa Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej, który w 2011 roku odebrał z rąk kardynała Zenona Grocholewskiego oraz nagrodę ECHO Klassik, przyznaną mu w 2013 roku za nagranie opery Artaserse Leonardo Vinciego.