ETR

Daniel Wnukowski

Daniel Wnukowski

Daniela Wnukowskiego można nazwać ambasadorem Polski w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji.  Zamiłowanie pianisty do muzyki Fryderyka Chopina czyni go częstym gościem festiwali organizowanych przez towarzystwa chopinowskie w Paryżu, Rzymie, Wiedniu, Bazylei, Toronto, Nowym Jorku, Detroit, Warszawie, Dusznikach Zdroju i Buenos Aires.

W 2010 roku wystąpił wraz z Aleksandrą Kurzak w koncercie poprzedzającym Festiwal Chopinowski w Filharmonii Poznańskiej, a kilka miesięcy później  dał specjalny recital w Tokio z okazji odsłonięcia nowego pomnika Fryderyka Chopina, dzieła warszawskiego rzeźbiarza Adama Romana, w japońskiej stolicy.

Jednak nie tylko Chopin jest bliski Wnukowskiemu. Za promowanie twórczości Karola Szymanowskiego otrzymał on nagrodę kanadyjskiej fundacji Canada Council for the Arts.

W 2010 roku pianista zadebiutował też w Singapurze, a jego koncert w Singapurskich Ogrodach Botanicznych przyciągnął niemal 3000 słuchaczy.

Artysta występował m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonią Vrasovią, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orchestra Filarmonica Marchigiana, orkiestrami filharmonii w Poznaniu i Łodzi,  pod batutą takich  dyrygentów jak Jerzy Maksymiuk, Alain Trudel,  David Amos. Chętnie gra też recitale, które często są rejestrowane przez międzynarodowe stacje radiowe i telewizyjne. Z powodzeniem koncertuje też jako kameralista, współpracując m.in. z wiedeńskim Sonoris Quartet.

Pianista nagrał wszystkie utwory fortepianowe Waltera Arlena, austriackiego kompozytora, ocalałego z Holokaustu. Otrzymał wiele stypendiów i grantów od Canada Council for the Arts i innych fundacji na promowanie dzieł żydowskich kompozytorów tworzących w początkach XX wieku,  w tym m.in. Szymona Laksa, Karola Rathausa, Józefa Kofflera, Władysława Szpilmana, Viktora Ullmanna, Alfreda Schnittke, György Ligeti’ego, György Kurtága.  W Warszawie, z Sinfonią Varsovia pod batutą Krzysztofa Słowińskiego, nagrał niedawno opublikowany koncert polsko-żydowskiego kompozytora Józefa Koffera, który zginął w czasie Holokaustu.  Płyta z tym nagraniem wydana przez wytwórnię EDA ukazała się w lutym 2018 roku.

W 2017 roku artysta grał w austriackim parlamencie podczas uroczystości upamiętnienia ofiar Holokaustu. Wydarzenie to było transmitowane na żywo przez austriacką telewizję ORF-2.

Daniel Wnukowski urodził się w Kanadzie. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku trzech lat. Studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie, u Piotra Palecznego oraz  w Peabody Institute w Baltimore u Leona Fleishera i w Guildhall School of Music and Drama w Londynie współpracując z Grahamem Johnsonem i Ronanem O’Hora.

Kształcił się też w Lake Como International Piano Academy we Włoszech, gdzie pracował pod kierunkiem tak wybitnych artystów jak Dmitri Bashkirov, Menahem Pressler, Claude Frank, Fou Ts’ong, John Perry i William Grant Naboré.