ETR

Benjamin GROSVENOR

Benjamin GROSVENOR

Trudno orzec, co jest bardziej zdumiewające u tak młodego pianisty: perfekcja wykonań, czy jego dojrzałość i wyobraźnia – napisał „International Piano”, gdy w 2008 roku, 16-letni wówczas Benjamin Grosvenor, wydał swą debiutancką płytę „This and That”. Od 2011 roku nagrywa dla Decca Classics. Zawierając umowę artysta był wówczas nie tylko najmłodszym brytyjskim muzykiem, który podpisał kontrakt z tą wytwórnią, ale i pierwszym brytyjskim pianistą nagrywającym dla niej od prawie 60 lat.

Na pierwszej jego płycie wydanej przez Decca znalazły się utwory Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta i Maurice’a Ravela, na kolejnej – II Koncert fortepianowy Camille’a Saint Saënsa, Błękitna rapsodia George’a Gershwina i Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela. Najnowsza, „Dances”, z utworami Isaaca Albéniza, Johanna Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, Mortona Goulda, Enrique Granadosa, Andrey’a Schulz-Evlera, Alexandra Scriabina, ukazała się w 2014 roku.

Pianista jest zdobywcą wielu nagród, w tym nagrody magazynu „Gramophone” (Young Artist of the Year), Classic Brits Critics’ Award, Critics’ Circle Award (Exceptional Young Talent), a także Diapason d’Or (Jeune Talent).

Artysta urodził się w 1992 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat, pod okiem matki. W 2012 roku ukończył z wyróżnieniem Royal Academy of Music w Londynie, a swoją grę doskonalił także pod okiem Christophera Eltona, Leifa Ove Andsnesa, Stephena Hough’a i Arnaldo Cohena.

Rok wcześniej, 19-letni Benjamin Grosvenor wystąpił w Royal Albert Hall z BBC Symphony Orchestra podczas wieczoru otwierającego BBC Proms. Ponownie pojawił się na tym słynnym londyńskim festiwalu rok później, odnosząc sukces z Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Charlesa Dutoit, a w 2014 roku uczestniczył w Promsach dwukrotnie.

Ten młody, brytyjski pianista jest doskonale rozpoznawalny dzięki żywiołowym i przenikliwym interpretacjom. Po raz pierwszy zdobył uznanie w wieku 11 lat, jako zwycięzca Keyboard Final of the BBC Young Musician Competition (2004). Od tego czasu występuje z takimi orkiestrami, jak: London Philharmonic, RAI Torino, New York Philharmonic, Minnesota Orchestra, orkiestrami z Cleveland, San Francisco i Houston, Tokyo Symphony, Montreal Symphony, Konzerthausorchester Berlin, Orchestre de Chambre de Paris, Orquesta de Euskadi oraz orkiestrami. Oklaskiwano go w takich salach koncertowych jak Royal Festival Hall, Barbican Centre, South Bank Centre, Singapore’s Victoria Hall, Carnegie Hall, Sydney Opera House, Concertgebouw, Salle Gaveau. Współpracował z uznanymi dyrygentami, w tym m.in. z Vladimirem Ashkenazym, Jiřím Bělohlávkiem, Semyonem Bychkovem i Vladimirem Jurowskim.

Benjamin Grosvenor gra także recitale oraz współpracuje z kwartetami smyczkowymi: Elias, Escher, Endellion.