ETR

Andrew von OEYEN

Andrew von OEYEN

fortepian

Ceniony na całym świecie za swój wnikliwy, elegancki kunszt i błyskotliwą technikę, Andrew von Oeyen uważany jest za jednego z najbardziej urzekających pianistów swojego pokolenia.

Artysta, mający korzenie niemieckie i holenderskie, urodził się w Stanach Zjednoczonych. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat, a w wieku 10 lat zadebiutował jako solista orkiestrowy. Jest absolwentem Columbia University i Juilliard School, gdzie jego nauczycielami byli Herbert Stessin i Jerome Lowenthal, kształcił się także pod okiem Alfreda Brendla i Leona Fleishera. W 1999 roku zdobył prestiżową nagrodę Gilmore Young Artist Award, a w 2001 roku – pierwszą nagrodę w Narodowym Konkursie Pianistycznym Fundacji Léni Fé Bland.

Od czasu debiutu w wieku 16 lat z Los Angeles Philharmonic i Esa-Pekka Salonenem, Andrew von Oeyen grał w USA z takimi zespołami jak Philadelphia Orchestra, Los Angeles Philharmonic, San Francisco Symphony, National Symphony Orchestra, Detroit Symphony, Dallas Symphony, Atlanta Symphony, St. Louis Symphony, Seattle Symphony, Cincinnati Symphony, Ravinia Festival Orchestra, Grant Park Orchestra, Spoleto Festival USA Orchestra. Występował z takimi orkiestrami jak  m.in. Berliner Philharmoniker, Mariinsky Orchestra,  Prague Philharmonia, New Japan Philharmonic, Singapore Symphony Orchestra, Orchestre Symphonique de Marseille, Bilbao Orkestra Sinfonikoa, Geneva Chamber Orchestra, Vancouver Symphony, Calgary Philharmonic, Jerusalem Symphony Orchestra, Slovenian Philharmonic i Slovak Philharmonic.

Andrew von Oeyen grał recitale w Wigmore Hall i Barbican Hall w Londynie, Lincoln Center w Nowym Jorku, Kennedy Center w Waszyngtonie, Boston’s Symphony Hall, Royce Hall w Los Angeles, Herbst Theater w San Francisco, Spivey Hall w Atlancie, Tonhalle Zürich, Wiener Konzerthaus, Opéra Royal de Versailles, Teatro Olimpico w Rzymie, Sali Koncertowej im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Filharmonii w Petersburgu, National Concert Hall w Dublinie,  Palacio de Bellas Artes w Mexico City, Hong Kong Cultural Centre, Operze w Hanoi oraz w głównych salach koncertowych Japonii i Korei Południowej.

Pianista uczestniczy też w międzynarodowych festiwalach m.in. Ravinia, Grant Park, Mainly Mozart, Saratoga, Schubertiade, Spoleto USA, Chautauqua, Aspen Festival.

W 2009 roku wziął udział w A Capitol Fourth, największym amerykańskim koncercie na żywo, transmitowanym do milionów ludzi na całym świecie z Kapitolu Stanów Zjednoczonych, a odbywającym się zawsze w Dzień Niepodległości, 4 lipca.