ETR

Alexander MELNIKOV

Alexander MELNIKOV

fortepian

Alexander Melnikov, absolwent Konserwatorium Moskiewskiego, za jeden z najważniejszych momentów kształtujących jego rozwój muzyczny uważa spotkanie ze Światosławem Richterem, które zaowocowało regularnymi zaproszeniami pianisty na festiwale w Rosji i Francji. W artystycznym dorobku ma także ważne nagrody zdobyte na prestiżowych konkursach:  Robert Schumann Competition w Zwickau (1989) oraz na Konkursie Królowej Elżbiety w Brukseli (1991).

Pianista grał z takimi orkiestrami jak  Royal Concertgebouw Orchestra, Gewandhausorchester Leipzig, Philadelphia Orchestra, NDR Sinfonieorchester, HR-Sinfonieorchester, Rosyjska Orkiestra Narodowa,  Münchner Philharmoniker, Rotterdam Philharmonic, BBC Philharmonic, Orchestre des Champs-Élysées, NHK Symphony, wystąpując pod batutą takich dyrygentów jak Mikhail Pletnev, Teodor Currentzis, Charles Dutoit, Paavo Järvi czy Valery Gergiev.

Nieustannie rozwijane zainteresowania wykonawstwem historycznym sprawiły, że artysta  występuje regularnie ze znakomitymi zespołami specjalizującymi się w historycznej praktyce wykonawczej, takimi jak Freiburger Barockorchester, Musica Aeterna czy Akademie für Alte Musik Berlin.  Sporo czasu poświęca też muzyce kameralnej współpracując między innymi z wiolonczelistą Jean-Guihen Queyras.

Alexander Melnikov potrafi zaskakiwać niezwykłymi decyzjami programowymi. Wraz z Andreasem Staierem (klawesyn) stworzył wyjątkowy program koncertowy polegający na zestawianiu fragmentów z dzieła Johanna Sebastiana Bacha Das Wohltemperierte Klavier  w dialogu muzycznym z 24 preludiami i fugami Dymitra Szostakowicza.  Artyści nagrali również wyjątkowy program wyłącznie z utworami Franza Schuberta na cztery ręce, który wykonywali także w wersji koncertowej.    

W sezonie 2019-2020 pianista odbył tournee z projektem „Many Pianos” występując z recitalami solo na różnych fortepianach, grając  utwory zgodnie z tradycją wykonawczą  epok, w których dzieła powstały.

Alexander Melnikow wiążąc się z wytwórnią Harmonia Mundi zyskał muzyczną partnerkę recitalową  – skrzypaczkę Isabelle Faust. Nagrany przez nich w 2010 roku album z  kompletem sonat Ludwiga van Beethovena na skrzypce i fortepian zdobył prestiżową Gramophone Award. Album ten nominowany był też do nagrody Grammy. Najnowsza płyta tej pary artystów zawiera sonaty Johannesa Brahmsa na skrzypce i fortepian.

Natomiast nagranie preludiów i fug Dymitra Szostakowicza zdobyło m. in. BBC Music Magazine Award i nagrodę Choc de classica, a w roku 2011 było określone przez BBC Music Magazine jako jedno z „50 najwspanialszych nagrań wszechczasów”.  

Dyskografia Alexandra Melnikova zawiera ponadto dzieła Johannesa Brahmsa, Siergieja Rachmaninowa, Aleksandra Skriabina, Siergieja Prokofiewa, Ernesta Chaussona, Césara Franka. Wraz z Isabelle Faust, Jean-Guihen Queyras, Pablo Heras-Casado i Freiburger Barockorchester, pianista dokonał nagrania albumu-tryptyku z koncertami i triami Roberta Schumanna. Jedną z najciekawszych jego płyt jest wydana w 2018 roku Four Pieces, Four Pianos  (Cztery utwory, cztery fortepiany), bardzo wysoko oceniana przez krytyków.