ETR

Chór dziewczęcy Skowroneczki

Chór dziewczęcy Skowroneczki

Chór Dziewczęcy Skowronki pod dyrekcją Alicji Szelugi, przy współpracy wokalnej Marzeny Michałowskiej od początku swojego istnienia związany jest z Centrum Kultury Zamek (dawniejszym Pałacem Kultury). Powstał w 1950 roku. Tworzą go uczennice poznańskich szkół podstawowych i średnich. Wykonuje przede wszystkim kompozycje XX i XXI wieku, choć nie stroni od muzyki dawnej i romantycznej. Należy do najlepszych chórów dziewczęcych w Polsce. Czterokrotnie, w 1994, 1996, 1998 i 2000 roku, zdobył Złoty Kamerton w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy, dwukrotnie w 2003 i 2005 roku zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Legnica Cantat, a w 2007 roku otrzymał w Turnieju Złotą Lutnię, którą uzyskują laureaci grand prix konkursu.

W 2001 roku chór został nagrodzony Złotym Dyplomem w 36. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Międzyzdrojach, a w 2003 roku uzyskał II miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Pasyjnej w Bydgoszczy.

Zespół jest również znany i ceniony na arenie międzynarodowej. Otrzymał:

  • I miejsce w kategorii chórów dziecięcych w Llangollen w Wielkiej Brytanii — 1995 rok
  • I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Chórów Młodzieżowych w Veldhoven w Holandii — 1996 rok
  • I miejsce w I Międzynarodowym Konkursie F.Mendelssohna w Dautphetal w Niemczech — 1996 rok
  • Brązowy Medal w Międzynarodowym Konkursie Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych w Celje na Słowenii — 1999 rok
  • II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Polifonicznym Guido d’Arezzo we Włoszech — 2000 rok
  • II miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Chórów w Randers w Danii — 2002 rok
  • I miejsce w XII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej
    w Pradze — 2002 rok
  • I miejsce cum laude w 54. Europejskim Festiwalu Chórów Młodzieżowych w Neerpelt w Belgii — 2006 rok
  • I miejsce w kategorii chórów żeńskich w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym
    w Cantonigros w Katalonia (Hiszpania) — 2008 rok

Ponadto w 1999 i 2009 roku zespół wziął udział w Międzynarodowych Warsztatach Chóralnych Europa Cantat w Wolfenbüttel w Niemczech, w 2003 roku w Międzynarodowym Festiwalu Chórów Dziewczęcych w Rydze, w 2002, 2004 i 2008 roku w Międzynarodowych Spotkaniach Kameralnych Chórów Młodzieżowych w Usedom. W 2007 roku uczestniczył w Światowym Festiwalu Chórów Zimriya w Jerozolimie (Izrael), a w 2009 roku w Międzynarodowym Festiwalu Chórów Vivace
w Veszprem na Węgrzech.

Chór często bierze udział w koncertach, imprezach, wernisażach wystaw plastycznych organizowanych w swojej siedzibie — Centrum Kultury Zamek. Cykle koncertowe zespołu (Karnawałowe koncerty chóralne, Skowronki i ich goście, Skowronki w kościołach Poznania
i Wielkopolski
) stały się tradycją i wpisały się na stałe w pejzaż koncertowy miasta.

Zespół można usłyszeć zarówno w Polsce, jak i za granicą. Występował w Niemczech, Austrii, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, we Włoszech, w Watykanie, Czechach, na Węgrzech, w Słowenii, Rumunii, Danii, Szwecji, Rosji, na Litwie, na Łotwie. We wrześniu 2007 roku chór został zaproszony do udziału w prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans, gdzie uczestniczył w koncertowym wykonaniu opery K. Szymanowskiego Król Roger.

Chór współpracuje z Filharmonią Poznańską.

W ramach zespołu istnieją trzy grupy chóralne: Małe Skowronki — dzieci w wieku 6-9 lat, Skowroneczki — dziewczynki w wieku 9-12 lat oraz najstarsze Skowronki — młodzież do 19 roku życia.