Lukas Geniušas
Lukas Geniušas
Wybitny rosyjski pianista jest laureatem II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2010 roku oraz nagrody specjalnej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza w II etapie Konkursu. To był nie pierwszy triumf młodego pianisty. Lukas Geniusas uczestniczy bowiem w międzynarodowych konkursach i festiwalach od 12 roku życia. Oklaskiwano go na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Fryderyka Chopina Dla Młodzieży w 2004 roku w Moskwie (II nagroda), na Młodzieżowym Konkursie Pianistycznym Giny Bachauer w Salt Lake City w 2005 roku (II nagroda), na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Szkocji w roku 2007 ( II nagroda), na VII Młodzieżowym Konkursie w Rosji w 2008 roku (złoty medal), III Konkursie Pianistycznym w San Marino (II nagroda), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Musica della Val Tidone w Pianello we Włoszech w 2009 roku (I nagroda) i na Międzynarodowym Konkursie Giny Bachauer w Salt Lake City w 2010 roku (I nagroda).
Lukas Geniusas ma na koncie występy z wieloma znakomitymi orkiestrami, w tym z zespołami z Hamburga i Duisburga, z BBC Scottish Symphony, Trondheim Symphony Orchestra, Brandenburgisches Staatsorchester, Kremeratą Baltica, NOSPR-em w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, takimi jak: Gidon Kremer, Andrey Boreyko, Saulius Sondeckis, Dmitrij Sitkovetsky, Antoni Wit, Roman Kofman, Dmitrij Liss i Juozas Domarkas. Koncertował we Francji, Włoszech, Szwajcarii, Danii, Hiszpanii, Austrii, Polsce, Litwie, Japonii, Korei Południowej, USA, Niemczech, Brazylii, Kanadzie i Chinach.
Występował na festiwalach m.in. w Dusznikach Zdroju, Rheingau, Ruhr i Lockenhaus.
Lukas Geniusas wykonuje utwory różnych epok – od baroku po dzieła współczesnych kompozytorów. Mimo młodego wieku, może pochwalić się repertuarem obejmującym 10 programów solowych i 12 koncertów fortepianowych. Wykonuje m.in. 24 etiudy Fryderyka Chopina, Hammerklavier Ludwiga van Beethovena, I Sonatę Johannesa Brahmsa, Sonatę h-moll Ferenca Liszta oraz Ludus Tonalis Paula Hindemitha. Jest zapalonym wykonawcą muzyki kameralnej – regularnie grywa w duetach, triach, kwintetach.
Artysta nagrał 4 płyty – ostatnio solowe utwory Fryderyka Chopina i Koncert fortepianowy e-moll z Polską Filharmonią Kameralną pod batutą Wojciecha Rajskiego.
Lukas Geniusas urodził się w 1990 roku w Moskwie, w rodzinie z wielkimi tradycjami muzycznymi. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 5 lat. Jego pierwszym nauczycielem i mentorem była babcia – Wiera Gronostajewa, wybitny pedagog i profesor w Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie.