ETR
21 grudnia 2021 PIZZICATO O ŚWIATOWEJ PREMIERZE FONOGRAFICZNEJ POZNAŃSKICH FILHARMONIKÓW

W prestiżowym portalu muzycznym „Pizzicato” pojawiła się recenzja albumu płytowego z muzyką Stefana Bolesława Poradowskiego nagraną przez Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza z udziałem solistów naszej orkiestry: Marcina Suszyckiego i Piotra Czerwińskiego. CD wydana tej jesieni przez wytwórnię DUX jest światową premierą fonograficzną Poznańskich Filharmoników. Album otrzymał od autora recenzji aż: cztery nuty!

Zachęcamy do lektury recenzji, której tłumaczenie zamieszczamy poniżej.

Stefan Bolesław Poradowski (1902-1967) był polskim kompozytorem. Studiował w Poznaniu i Berlinie u Emila Nikolausa von Reznicka. Był profesorem teorii muzyki i kompozycji w Konserwatorium Poznańskim, a po 1945 roku wykładał we wrocławskiej Akademii Muzycznej. Skomponował operę, osiem symfonii, koncerty solowe, utwory kameralne, fortepianowe i organowe, oratorium oraz dwie msze i pieśni.

Koncert kontrabasowy i III Symfonia są ściśle powiązane pod względem dat powstania. O ile koncert utrzymany jest w stylu neoromantycznym, to w symfonii pojawiają się już pierwsze elementy nowoczesne i elementy zaczerpnięte z muzyki ludowej. Jego Koncert skrzypcowy ukazuje transformację stylistyczną, jakkolwiek trzyczęściowy i zorkiestrowany w stylu neoklasycznym, pod względem harmonicznym nawiązuje już do skali dwunastotonowej. Partia solowa w swoich wymaganiach technicznych nawiązuje do Prokofiewa, Szostakowicza i Szymanowskiego. Ze względu na osobisty związek Stefana Bolesława Poradowskiego z Poznaniem, nagrania podjęli się Poznańscy Filharmonicy. Z kolei dyrygent Łukasz Borowicz zetknął się z tymi dziełami już na studiach i zajmuje się nimi do dziś. Znakomici artyści, na czele z koncertmistrzem i solistą kontrabasistą orkiestry z radością podjęli się tego zadania. Rezultatem jest ekscytujące nagranie, które stawia tego kompozytora, wcześniej mało znanego nawet samej orkiestrze, w pełnym niuansów blasku.

Uwe Krusch