ETR
30 listopada 2020 Obywatel świata z… Szamotuł

Wśród wielu muzycznych jubileuszy obchodzonych w tym roku, mamy także 170. rocznicę urodzin Franza Xavera Scharwenki, który będzie bohaterem najbliższego Koncertu Internetowego – w piątek, 4 grudnia o godz. 19:00.

Franz Xaver Scharwenka przyszedł na świat w polsko-niemieckiej rodzinie w Szamotułach, w których spędził pierwszych kilkanaście lat swego życia. Tu stawiał też pierwsze muzyczne kroki. Gdy miał dziewięć lat rodzina Scharwenków przeniosła się do Poznania, a sześć lat później – do  Berlina, gdzie Franz Xaver  ukończył gimnazjum  i rozpoczął studia muzyczne. W historii zapisał się nie tylko jako znakomity  kompozytor i pianista, ale także organizator życia muzycznego i pedagog. W 1881 założył Konserwatorium w Berlinie, a w latach 1891-98 prowadził szkołę muzyczną Scharwenka Music School in New York City. W Ameryce był tak poważany, że gdy skomponował swoją jedyną operę Mataswintha, wystawiono ją w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Był także autorem Methodik des Klavierspiels, która została opublikowana w Lipsku w 1907 roku. Przyjaźnił się z Franzem Lisztem, a także cieszył się uznaniem Johannesa Brahmsa.

W Polsce od jakiegoś czasu odkrywany jest od nowa, także za sprawą Filharmonii Poznańskiej, która jego dzieła włącza do swego repertuaru (nagrała również płytę z jego utworami wydaną w 2011 roku przez Naxos).  

Prace nad Symfonią c-moll op. 60 Scharwenka ukończył na początku 1882 roku, ale do jej premiery doszło niemal dwa lata później, 1 grudnia 1883 roku w Königlichen Akademie der Künste w Kopenhadze. W Signale für Musikalische Welt napisano wówczas: …w ogólności utwór podobał się. W szczególności zaś piękne Scherzo i Adagio, natomiast pierwsza i ostatnia część są zbyt rozwlekłe i niezupełnie dobrze wypracowane. (Mikołaj Rykowski, Polifonia życia, 2018). Czy ta pierwsza recenzja była słuszna? Oceńcie Państwo sami. 

Wykonawcy:

Łukasz BOROWICZ– dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

Program:

  • Franz Xaver Scharwenka, Symfonia  c-moll op. 60

      Andante — Allegro non troppo
      Allegro molto quasi presto
      Adagio
      Allegro molto quasi presto — Adagio — Tempo I — Allegro molto

***

Zapraszamy na nasz kanał:

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Partner: