ETR
05 marca 2021 WIOSNA W FILHARMONII

W Filharmonii Poznańskiej wiosna pojawi się… 12 marca. Tego dnia, o godz. 19, w Auli Uniwersyteckiej rozpocznie się bowiem koncert inauguracyjny 50. Poznańskiej Wiosny Muzycznej.  

Filharmonia Poznańska po raz kolejny włącza się w organizację koncertu symfonicznego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna, nawiązując do początków Festiwalu sięgających lat 60. XX wieku, a także  do wieloletniej tradycji uczestniczenia w tym wydarzeniu, przyciągającym licznych melomanów i miłośników muzyki współczesnej. 

W roku 2021 Poznańska Wiosna Muzyczna odbywa się po raz pięćdziesiąty. A że jubileusz zobowiązuje, a złoty zobowiązuje szczególnie, dlatego koncert 12 marca, inaugurujący 50. edycję Festiwalu (z powodu pandemii pozostałe koncerty Festiwalu odbędą się jesienią) będzie mieć szczególny charakter. Usłyszymy bowiem aż czterech znakomitych wykonawców w partiach solowych czterech utworów: Marzenę Michałowską (sopran), Jakuba Kaszubę (obój), Wojciecha Jelińskiego (puzon) oraz Damiana Kurka (trąbka). Panowie, którzy wystąpią w roli solistów to artyści Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. 

Koncert otworzy kompozycja założyciela Festiwalu oraz patrona Filharmonii Poznańskiej, Tadeusza Szeligowskiego – Pieśni zielone w dokonanym specjalnie na ten koncert opracowaniu Macieja Żółtowskiego – z udziałem orkiestry. Można zatem powiedzieć, że będzie to prawykonanie utworu w nowej szacie.

Kolejne punkty wieczoru wypełnią koncertujące dzieła na instrumenty dęte. Cztery dialogi na obój i orkiestrę kameralną Tadeusza Bairda to XX-wieczna, polska klasyka w literaturze obojowej. Kompozycja Zbigniewa Kozuba  Koncert na puzon i małą orkiestrę – napisany został specjalnie na wieczór otwierający jubileuszową Poznańską Wiosnę Muzyczną, z myślą o Wojciechu Jelińskim. Całość zwieńczy natomiast pierwsze w Poznaniu wykonanie Concertino na trąbkę i orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego z roku 2015, a więc jednego z późnych utworów wielkiego kompozytora, którego pierwszą rocznicę śmierci obchodzić będziemy w najbliższych dniach. Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi Łukasz Borowicz.

 

Piątek, 12 marca 2021, godz. 19.00, Aula Uniwersytecka

50. POZNAŃSKA WIOSNA MUZYCZNA
KONCERT INAUGURACYJNY

WYKONAWCY:

Marzena MICHAŁOWSKA – sopran
Jakub KASZUBA – obój
Wojciech JELIŃSKI – puzon
Damian KUREK – trąbka
Łukasz BOROWICZ –  dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Małgorzata PAWŁOWSKA – prowadzenie słowne

PROGRAM:

  • Tadeusz Szeligowski,Pieśni zielone (orkiestracja Maciej Żółtowski) (1930)

Lilie – ballada (Lento)
Dęby – duma (Largo)
W olszynie – sielanka (Allegretto)
Chmiel – pieśń weselna (Vivo)

  • Tadeusz Baird,Cztery dialogi na obój i orkiestrę kameralną (1964)

Andante non troppo
Moderato
Allegro moderato
Adagio calmatissimo

  • Zbigniew Kozub,Koncert na puzon i małą orkiestrę (2021) – prawykonanie

Allegretto misterioso – Andante secco – Allegretto – Andantino con melanconia

  • Krzysztof Penderecki, Concertino na trąbkę i orkiestrę (2015)

 Andante
Larghetto
Intermezzo
Vivo ma non troppo

Karnety:

DL | MW

Bilety: cena: A