ETR
03 listopada 2021 Spotkanie z Maestro Antonim Witem

Czy można zapamiętać 235 orkiestr, którymi się dyrygowało? Na to pytanie potrafi odpowiedzieć tylko Maestro Antoni Wit. Ale można je będzie zadać podczas niezwykłego spotkania, które 13 listopada poprzedzi 491.Koncert Poznański poświęcony pamięci Stanisława Wisłockiego w 100. rocznicę urodzin. Początek spotkania – o godzinie 17 w Sali Lubrańskiego, a koncert z udziałem pianisty Krzysztofa Książka i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej – godzina 18, Aula UAM.

Bohaterem spotkania, które poprowadzi Marlena Gnatowicz, będzie Maestro Antoni Wit, a pretekstem do rozmowy z nim, książka Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci czyli wywiad-rzeka z tym światowej sławy polskim dyrygentem, przeprowadzony przez Agnieszkę Malatyńską-Stankiewicz, krakowską dziennikarkę muzyczną. Książka ukazała się  nakładem wydawnictwa Czytelnik. 

W szesnastu chronologicznie i tematycznie ułożonych rozdziałach Antoni Wit snuje opowieść o swoim życiu, rodzinie, zainteresowaniach, a przede wszystkim o bogatym dorobku artystycznym. Daniel Passent napisał o tej książce, że artysta opowiada w niej o swoim życiu i twórczości tak, jakby dyrygował wspaniałą orkiestrą. Zapowiada się więc niezwykle interesująca lektura (i spotkanie), zwłaszcza, że sam dyrygent we wstępie do książki podkreśla, iż podejmując decyzję o jej powstaniu założył, że musi być prawdziwa i szczera, choćby nawet miała zawierać fakty czy sprawy, z których nie jestem dumny.

Zapraszamy na spotkanie z Maestro Antonim Witem – 13 listopada, Sala Lubrańskiego UAM, godz.17. 

Karty wstępu na spotkanie z Maestro Antonim Witem odbierać można w kasie Filharmonii Poznańskiej (Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1) od soboty 6 listopada (w godzinach otwarcia kasy).