ETR
15 lutego 2021 SKRZYPCE I…  KURA

 

Podczas dwóch edycji (18 i 19 lutego) koncertu Skrzypce i… Kura w Auli Uniwersyteckiej zabrzmi muzyka Siergieja Prokofiewa i Josepha Haydna. Solistą wieczoru będzie skrzypek Guy Braunstein, najmłodszy koncertmistrz w historii Berlińskich Filharmoników (2000-2013), a Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi Ariel Zuckermann.

Pierwszą część II Koncertu skrzypcowego komponowałem w Paryżu, drugą w Woroneżu, instrumentację robiłem w Baku, a pierwsze wykonanie miało miejsce w Madrycie – pisał o powstaniu swojego II Koncertu skrzypcowego Siergiej Prokofiew. Utwór powstał w roku 1935 dla francuskiego wirtuoza Roberta Soëtensa, (z którym kompozytor wspólnie koncertował) i w tym samym roku, 1 grudnia, odbyła się jego prawykonanie. Solistą był oczywiście Robert Soëtens, który przez wiele kolejnych lat promował  to dzieło, prezentując je jako pierwszy skrzypek w różnych krajach – 37 lat po madryckiej premierze, w jego wykonaniu zabrzmiało po raz pierwszy w RPA. Skrzypek miał wówczas 75 lat, ale przed nim było jeszcze… dwadzieścia lat kariery artystycznej, zmarł bowiem trzy miesiące przed setnymi urodzinami.

Symfonia g-moll nr 83 Kura to druga z cyklu sześciu symfonii paryskich (nr 82-87) Josepha Haydna, które powstały  na zamówienie paryskiego towarzystwa muzycznego, Le Concert de la Loge Olympique. Swój przydomek, jak wiele innych dzieł Haydna, zyskała dzięki wyobraźni słuchaczy. Tym razem w jej dźwiękach Francuzi doszukali się odgłosów naśladujących… gdaczącą kurę. I stąd  owa popularna nazwa tej symfonii.  Warto sprawdzić samemu czy Francuzi mieli rację… 

Czwartek, 18.02. 2021, godz. 19, Aula UAM
Piątek, 19.02. 2021, godz. 19, Aula UAM

SKRZYPCE I…  KURA

WYKONAWCY:

Guy BRAUNSTEIN – skrzypce
Ariel ZUCKERMANN – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

PROGRAM:

  • Siergiej Prokofiew, II koncert skrzypcowy g-moll op. 63

Allegro moderato
Andante assai
Allegro, ben marcato

  • Joseph Haydn, Symfonia g-moll nr 83 Kura 

Allegro spiritoso
Andante
Menuet: Allegretto
Finale: Vivace

Karnety:

SG (18.02)
DL | MW  (19.02)

Bilety: cena A