06 maja 2020 Q&A Z Wojciechem Pszoniakiem JUŻ 13 MAJA

Zapraszamy Państwa do udziału w kontynuacji wyjątkowego przedsięwzięcia, opartego na popularnej w internecie formule Q&A (ang. questions and answers) – pytania i odpowiedzi. Na Państwa pytania odpowie tym razem Wojciech Pszoniak.

Wszyscy uwielbiamy jego role w takich filmach jak „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Danton” i „Korczak” Andrzeja Wajdy, czy „Austeria” Jerzego Kawalerowicza, niezliczone kreacje teatralne  i filmowe. A jednak ten genialny aktor, gdy był nastolatkiem, chciał zostać muzykiem. Miał rodzinne tradycje  – na skrzypcach grali jego dziadek i matka. Również dla niego skrzypce były pierwszym instrumentem, na którym zaczynał muzyczną edukację. W szkole muzycznej w Bytomiu uczył się w klasie oboju. W jednym z wywiadów, po latach Wojciech Pszoniak mówił żartobliwie iż  miał być drugim oboistą w Filharmonii Śląskiej, ale szczęśliwie do tego nie doszło.

Na klarnecie grał w orkiestrze wojskowej w Gliwicach. A potem przyszły studia w PWST w Krakowie i aktorstwo, któremu poświęcił życie. Ale z muzyki nie zrezygnował – do listy instrumentów, na których gra doszedł saksofon (co wykorzystał w filmach i w teatrach), a kilka lat temu zaczął się uczyć gry na wiolonczeli.

Na estradzie Auli Uniwersyteckiej, a także sali koncertowej Filharmonii Narodowej  pojawiał się kilkakrotnie biorąc udział w koncertach Filharmonii Poznańskiej, które wzbogacał swoją aktorską narracją.

Pytania można przesyłać za pomocą internetowego formularza do 8 maja: formularz

Odpowiedzi na najciekawsze z pytań usłyszą Państwo na stronie internetowej oraz na naszym profilu na Facebooku 13 maja.

Zachęcamy do zadawania pytań!