ETR
24 marca 2022 Poznańscy Filharmonicy nominowani do nagrody Fryderyka

Tradycyjnie już kolejna płyta Filharmoników Poznańskich nominowana została do nagrody Fryderyka. Tym razem na listę nominacji do nagrody Fryderyk 2022, w kategorii Album roku – muzyka oratoryjna i operowa, trafił album Faniska Luigiego Cherubiniego.

Filharmonicy Poznańscy nagrali go z udziałem Natalii Rubiś (sopran), Krystiana Adama Krzeszowiaka (tenor), Katarzyny Belkius (sopran), Roberta Gierlacha (bas-baryton), Tomasza Raka (baryton), Justyny Ołów (mezzosopran), Piotra Kaliny (tenor) oraz Poznańskiego Chóru Kameralnego przygotowanego przez Bartosza Michałowskiego. Całością dyrygował Łukasz Borowicz.

Opera (z librettem Josepha Sonnleithnera) powstała na zamówienie dyrekcji Hofoper w Wiedniu, które Cherubini otrzymał wiosną 1805 roku. Premierowy spektakl  odbył się w wiedeńskim Kärntnertortheater 25 lutego 1806 roku w obecności cesarza Franciszka II. A dzieło to tak zachwyciło Ludwiga van Beethovena, że i on postanowił napisać operę. I stworzył jedyną – Fidelio.

Akcja Faniski rozgrywa się w Polsce, w jednym z zamków magnackich w okolicach Sandomierza. Dwaj  bohaterowie – Zamoski i Rasinski – są skłóconymi władcami sąsiednich województw, a główny wątek dzieła dotyczy próby uwolnienia Faniski, żony Rasinskiego, przetrzymywanej przez Zamoskiego w lochach jego zamku. Wszystko kończy się happy endem.

Dwupłytowy album będący kolejną światową premierą fonograficzną w dyskografii Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, ukazał się w grudniu 2020 roku nakładem wydawnictwa DUX.  W październiku 2020 roku ta koncertowa wersja opery Faniska zabrzmiała w Filharmonii Narodowej w Warszawie, podczas 24. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który z powodu pandemii był wówczas przeniesiony z wiosny na jesień.