ETR
18 maja 2022 Piotr Beczała doktorem honoris causa

Jako artysta Piotr szanuje i stosuje reguły sztuki, poszukując zarówno piękna, jak i dobra. Wartości estetyczne odnajdujemy w belcantowej płynności fraz, wspomaganej piękną i naturalną barwą głosu. Etos wartości moralnych odnajdujemy w jego pełnej szacunku postawie wobec wykonywanego zawodu, nacechowanej pokorą, wytrwałością i niezwykłą konsekwencją w dążeniu do artystycznej perfekcji – mówił w laudacji prof. Jan Ballarin  podczas wczorajszej (17 maja) uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Piotrowi Beczale.

Ten, najsłynniejszy polski śpiewak, uważany obecnie za najwspanialszego  tenora lirycznego na świecie – ukończył wspomnianą uczelnię przed trzydziestu laty. Piotr Beczała dzieli teraz swój czas między najważniejsze sceny operowe świata – z Metropolitan Opera, Covent Garden i La Scalą na czele. Nagrywa sporo płyt. Otrzymuje prestiżowe nagrody i wyróżnienia międzynarodowe. 

A my z sentymentem i satysfakcją wspominamy  koncert Piotra Beczały w Filharmonii Poznańskiej 14 kwietnia 2007 roku. To był jego pierwszy galowy wieczór w Polsce i w Europie. Zachwycający i niezapomniany! Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej dyrygował wówczas Łukasz Borowicz. I od tej pory obaj artyści regularnie współpracują na estradach, scenach operowych i w studiach płytowych w wielu krajach. 

Maestro, Drogi Doktorze, gratulujemy tego zaszczytnego tytułu!