ETR
22 sierpnia 2022 ODESZŁA LIDIA MICHALCZYK

Uśmiechnięta, życzliwa,  gotowa do pomocy.  Zawsze przygotowana do prób.  Bo one, tak jak koncerty, w jej zawodowym życiu były  na pierwszym miejscu.  Zaangażowana w artystyczne życie orkiestry, dbająca o etykę pracy.

Muzyka była jej pasją.  Z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej związała się przed 26 laty, od 2003 roku była koncertmistrzynią grupy wiolonczel.  Absolwentka poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, wcześniej grała m.in. w Orkiestrze Kameralnej Polskiego  Radia Amadeus, a także w orkiestrach w Portugalii.

Koleżanki i koledzy z Orkiestry Filharmonii Poznańskiej podkreślają jej życzliwość,  otwartość na innych, zwłaszcza na młodych muzyków dołączających do zespołu.  Zawsze była jedną z pierwszych osób, które gratulowały  nowym muzykom, dodawała im otuchy w pierwszych krokach w poznańskiej orkiestrze. Mówią, że starała się skracać dystans z najmłodszym pokoleniem, by ten wspólny muzyczny organizm działał  jak najlepiej.  Od kiedy zaczęła kierować grupą wiolonczel bardzo dbała    o dobrą w niej atmosferę.

Była jedną z twarzy tej orkiestry. Ale, gdy niedawno ktoś poprosił ją, by spisała swoje zasługi, ze zdumieniem odrzekła:  Ależ ja nic takiego nie robię, ja tylko gram…

Lidko, będzie nam brakować Ciebie i Twojego grania.

 

Lidia Michalczyk odeszła 19 sierpnia 2022 roku. Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 25 sierpnia 2022 roku o godz. 9.30 na cmentarzu junikowskim w Poznaniu.