ETR
10 maja 2020 Muzyczna niespodzianka

Wojciech Jeliński, puzonista-solista Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, absolwent Akademii Herberta von Karajana, współpracownik Berlińskich Filharmoników oraz znakomita pianistka Natalia Domańska zapraszają do… tanga. Premiera o godzinie 18!

Był rok 1974, gdy – za namową swojego włoskiego menedżera – Astor Piazzolla mieszkający wówczas w Rzymie napisał osiem krótkich utworów. Z różnymi kłopotami płytę z nimi nagrano i wydano w Mediolanie w tym samym roku. A że spośród owych ośmiu numerów szczególnie wyróżniało się Libertango, cała płyta od niego wzięła tytuł.

Libertango błyskawicznie stało się przebojem. Sam kompozytor tak o nim mówił:  Nazwałem go tak, wykorzystując słowa wolność i tango, bo zabrzmiał  jak hymn wolności. 

Libertango powstałe jako utwór instrumentalny doczekało się też wersji wokalnej – w 1990 roku hiszpańskie słowa do niego dopisał urugwajski poeta Horacio Ferrer, współpracujący z Piazzollą.

Dziś trudno zliczyć aranżacje i wykonania tego przeboju.  Wojciech Jeliński, puzonista-solista Orkiestry Filharmonii Poznańskiej  oraz Natalia Domańska (fortepian) zagrają Libertango Astora Piazzolli w aranżacji Nikolaja Bentzona i Ebbe Ringbloma.