ETR
18 listopada 2020 Mistrz i Słowiki

W najbliższy piątek, 20 listopada o godz. 19 zapraszamy na kolejny Koncert Internetowy Filharmonii Poznańskiej. 

Tym razem wieczór upłynie nam z Poznańskimi Słowikami, podczas koncertu upamiętniającego założyciela chóru, prof. Stefana Stuligrosza. 

Stefan Stuligrosz był dyrygentem, kompozytorem, organistą, wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu (a przez pięć kadencji rektorem tej uczelni), prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Ale to Poznańskie Słowiki uważał za dzieło swojego życia. Przez dziesięciolecia pracy stworzył zespół o niepowtarzalnym i zawsze rozpoznawalnym obliczu artystycznym. 

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki  to fenomen pod każdym względem w Polsce. Zespół, który osiągnął międzynarodową sławę śpiewając w niemal wszystkich krajach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei Południowej oraz Japonii, przez 72 lata kierowany był przez swego założyciela, prof. Stefana Stuligrosza. Jeszcze krótko przed śmiercią (prof. Stefan Stuligrosz zmarł 15 czerwca 2012 roku w Puszczykowie, w wieku 92 lat) Druh – jak przez dziesięciolecia nazywali go chórzyści – prowadził próby i dyrygował podczas koncertów. 

W roku setnej rocznicy urodzin Mistrza Słowiki zaśpiewały koncert poświęcony jego pamięci. W programie – utwory Druha. 

WYKONAWCY:
Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki
Maciej BOLEWSKI – organy
Maciej WIELOCH – dyrygent

PROGRAM:

Stefan Stuligrosz:

  • Veni Creator
  • Angelus Domini – Ave Maria
  • O ziemio polska
  • Dobry Pasterzu
  • O Matko miłościwa