ETR
11 sierpnia 2023 Miłośnik sztuki i obiektywu

Archiwistyka i fotografia…  Dwie sfery, które w jego życiu się wzajemnie przenikają. Obie są swoistą formą zatrzymania przeszłości –  w dokumentach i w kadrze…

W swym zawodowym życiu Tadeusz Boniecki czuwa nad archiwami Filharmonii Poznańskiej i Teatru Wielkiego, w Towarzystwie Wieniawskiego uporządkował spuściznę po Henryku Wieniawskim i archiwum międzynarodowych Konkursów Wieniawskiego. W naszej instytucji – poza usystematyzowaniem zasobów – dokonał spisu prawykonań koncertowych (niemal 500!) od 1947 roku, czyli od powstania Filharmonii Poznańskiej, spisał wszystkie tournée krajowe i zagraniczne Poznańskich Słowików.

W prywatnym życiu nie rozstaje się z aparatem fotograficznym. Kilka lat temu w Bibliotece Raczyńskich można było oglądać jego zdjęcia dokumentujące różne aspekty życia w Poznaniu na przełomie wieków XX i XXI. Ten pasjonujący zapis historii był jednak tylko fragmentem kolekcji liczącej ponad 13 tysięcy fotografii, wykonanych przez Tadeusza Bonieckiego w latach 1981-2022 i przekazanych do zbiorów Biblioteki Raczyńskich.

Teraz, w głównym gmachu Biblioteki Raczyńskich możemy oglądać kolejną wystawę – „Teatr w fotografii Tadeusza Bonieckiego”. To niemal 400 zdjęć (wybranych ze zbioru 1500 fotografii) ze spektakli teatralnych, które odbyły się w minionych kilku latach, spektakli  przygotowanych zarówno przez teatry profesjonalne, jak i amatorskie, granych zarówno w salach teatralnych, jak i poza nimi. Każde z nich jest starannie opisane, z datą i tytułem przedstawienia, nazwą teatru. I każde z osobna  przyciąga wzrok oglądającego. Emocje aktorów, dramatyzm poszczególnych  scen, piękno artystycznego układu… Trudno przejść obok nich obojętnie. Czasami ma się wręcz wrażenie, że tancerze za chwilę wyjdą z fotografii i zatańczą przed nami, że aktorzy przemówią nie tylko widocznym gestem, ale i słowem… Bo to, co łączy te fotografie to właśnie emocje artystów.

Kocham teatr – mówi Tadeusz Boniecki. – I dlatego najbliższe sercu są mi zdjęcia teatralne, choć oczywiście skupianie się na fotografowaniu podczas przedstawienia powoduje, że zawsze trochę tracę z odbioru spektaklu. Ale właśnie dlatego czasami na danym spektaklu bywam dwa razy…

Wystawa „Teatr w fotografii Tadeusza Bonieckiego” czynna jest do końca sierpnia w gmachu głównym Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Wstęp wolny.