ETR
10 maja 2021 GWIAZDY ŚWIATOWYCH ESTRAD. MOZART NASZ WSPÓŁCZESNY

Jan Lisiecki, znakomity kanadyjski pianista z polskimi korzeniami (i związkami z Poznaniem), będzie bohaterem najbliższego Koncertu Internetowego Filharmonii Poznańskiej, który w ramach cyklu Gwiazdy Światowych Estrad, odbędzie się 14 maja o godz. 19. Koncert ten zatytułowano Mozart nasz współczesny, bowiem tego wieczoru usłyszymy zarówno jedno z dzieł Mozarta, jak i współczesny utwór… w stylu Mozarta.

XXII Koncert fortepianowy Es-dur KV 482 Wolfgang Amadeus Mozart napisał w Wiedniu, który w liście do ojca nazywał krainą fortepianu. To właśnie tu odnosił sukcesy jako pianista – kompozytor, tworząc koncerty fortepianowe dla siebie jako solisty. W 1781 roku pisał do siostry: Jak dobrze pójdzie, będę tu równie wysoko ceniony jako kompozytor, jak teraz jestem ceniony jako pianista.

Koncert Es-dur zaczął tworzyć w listopadzie 1785 roku, gdy równocześnie pracował nad Weselem Figara. Ukończył go 16 grudnia tegoż roku, a wieczorem tego samego dnia zagrał go… między aktami oratorium Ester Karla Dittersa von Dittersdorfa! Takie były realia. Samodzielnie utwór zabrzmiał 23 grudnia 1785 roku i został wówczas doskonale przyjęty. W zapiskach ojca Amadeusa, Leopolda Mozarta, zachowały się informacje, że ówczesnych słuchaczy szczególnie urzekła druga część Koncertu i to jej regularnie domagali się na bis. 

A po Mozarcie – Symfonia w stylu Mozarta Krzysztofa Meyera – wyjątkowy przykład pastiszu stylu mozartowskiego ukazujący jak doskonale kompozytor potrafi posługiwać się różnymi stylami i technikami. Słuchacze  naprawdę mają wrażenie jakby słuchali XVIII-wiecznej kompozycji  i trudno się im dziwić. Absolutnie przekonani, że to Mozart byli także poznańscy melomani, którzy zasiedli w Auli Uniwersyteckiej 1 kwietnia 1977 roku. O prima aprilisowym żarcie (Koncert miał nawet podtytuł Prima Aprilis) wiedział tylko dyrygent Renard Czajkowski. Wszyscy pozostali (w tym także muzycy grający ten utwór!) prawdę poznali dopiero po tym premierowym wykonaniu dzieła. Czy mogli się nabrać? Posłuchajcie i oceńcie Państwa sami…  A jeśli podczas słuchania któryś z domowników zaintrygowany tą  muzyką rzuci pytanie: Czy to Mozart? – odpowiedzcie, że tak…

WYKONAWCY:

Jan LISIECKI – fortepian
Łukasz BOROWICZ – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

PROGRAM:

  • Wolfgang Amadeus Mozart, XXII  Koncert fortepianowy Es-dur KV 482

Allegro
Andante
Allegro

  • Krzysztof MeyerSymfonia w stylu Mozarta 

Adagio – Allegro
Andante con moto
Tempo di minuetto
Allegro

 

Partner: