23 marca 2023 FRYDERYKI 2023 – NOMINACJE DLA FILHARMONIKÓW POZNAŃSKICH I ŁUKASZA BOROWICZA

Tradycyjnie już kolejna płyta Filharmoników Poznańskich nominowana została do nagrody Fryderyka. Tym razem na listę nominacji do nagrody Fryderyk 2023, w kategorii Album roku – muzyka koncertująca, trafił album z utworami Feliksa Nowowiejskiego. Znalazły się w nim dwa koncerty Feliksa Nowowiejskiego – fortepianowy c-moll op. 60 (zwany Słowiańskim) i wiolonczelowy op. 55, nagrane pod batutą Łukasza Borowicza przez Filharmoników Poznańskich oraz pianistę Jacka Kortusa i wiolonczelistę Bartosza Koziaka.

Oba są premierami fonograficznymi. I choć tradycja wykonawcza tych koncertów istnieje, to jednak dzieła te były prezentowane dotychczas tylko kilkukrotnie.

Łukasz Borowicz, który podjął się przygotowania i nagrania tych utworów z Filharmonikami Poznańskimi tak napisał o nich w albumowym booklecie: …. materiał orkiestrowy koncertów został dogłębnie przeanalizowany i porównany z rękopisami, które cudem ocalały z wojennej pożogi. Porównania te pozwoliły uściślić szczegóły instrumentacji, agogiki, artykulacji.

Album „Felix Nowowiejski, Piano Concerto in D Minor, Op. 60, Slavic, Cello Concerto op. 55”, będący światową premierą fonograficzną, ukazał się nakładem wytwórni DUX, a dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Łukasz Borowicz, dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej nominowany został do nagród Fryderyka 2023 także za dwa inne albumy. Pod jego batutą nagrane zostały płyty: „Grażyna Bacewicz, Complete Symphonic Works Vol. 1 (Symphonies 3&4)” – WDR Sinfonieorchester, wydawca cpo (nominacja w kategorii Najlepszy album polski za granicą) oraz „Roman Palester. Dzieła nieznane” – Izabela Matuła i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, wydawca Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (nominacja w kategorii Album roku – muzyka orkiestrowa).