ETR
21 lutego 2024 FILHARMONICY POZNAŃSCY NOMINOWANI DO NAGRODY FRYDERYK 2024

Grzegorz Fitelberg to człowiek-instytucja: znakomity dyrygent, niestrudzony propagator współczesnej mu twórczości, jeden z filarów Młodej Polski w muzyce. (…) Symfonia e-moll op. 16 – napisana w 1904 roku – swoją premierę miała w 1907 roku w Filharmonii Warszawskiej. Przez dekady pozostawała jednak w zapomnieniu. (…) współczesna [jej] premiera fonograficzna (…) jest ważnym uzupełnieniem jednej z luk w polskiej fonografii – tak o Grzegorzu Fitelbergu i jego Symfonii e-moll op. 16 napisał Łukasz Borowicz w booklecie albumu „Grzegorz Fitelberg, Symphony in E-minor, Op. 16”.  Dzieło to, nagrane zostało przez Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza podczas koncertu 6 października 2023 roku, w Auli Uniwersyteckiej, a ukazało się nakładem wytwórni DUX jesienią 2023 roku (w wersji CD oraz płyty winylowej).   

Ta najnowsza światowa premiera fonograficzna Filharmoników Poznańskich została właśnie nominowana do nagrody Fryderyk 2024 i to w dwóch kategoriach: Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej oraz Album roku – muzyka orkiestrowa.  

Wydanie albumu dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. 

Do nagrody Fryderyk 2024, nominowany został także trzypłytowy album „Łukasz Borowicz” (w kategorii: Album roku muzyka oratoryjna i operowa). Znalazły się na nim dzieła Stanisława Moniuszki i Zygmunta Noskowskiego nagrane przez Polską Orkiestrę Radiową (obecnie: Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie), Chór Polskiego Radia w Krakowie i Chór Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Łukasza Borowicza. Dyrektorowi muzycznemu Filharmonii Poznańskiej i dyrygentowi-szefowi jej orkiestry serdecznie gratulujemy.