ETR

Yulianna Avdeeva

Yulianna Avdeeva

fortepian

Sensacyjne zwycięstwo w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2010 roku w Warszawie otworzyło Yuliannie Avdeevej drogę do międzynarodowej kariery. Wkrótce po Konkursie zadebiutowała z Nowojorskimi Filharmonikami pod dyrekcją Alana Gilberta w Warszawie i Nowym Jorku oraz z NHK Symphony Orchestra pod dyrekcją Charlesa Dutoit w Tokio.

Pianistka urodziła się w 1985 roku w Moskwie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat w Szkole Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie, pod kierunkiem Eleny Ivanovej, a kontynuowała ją w Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych w klasie prof. Vladimira Troppa, w Hochschule für Musik und Theater w Zurychu (u prof. Konstantina Scherbakova) oraz w prestiżowej International Piano Academy Lake Como  współpracując z pedagogami tej miary, co William Grant Naboré, Dmitrij Baszkirow i Fou Ts’ong.

Artystka koncertuje na całym świecie, a wśród orkiestr, z którymi współpracowała, są m.in.: Pittsburgh Symphony Orchestra, Orchestre Symphonique de Montréal, Bamberger Symphoniker, Stavanger Symfoniorkester, Macao Orchestra, Hong Kong Philharmonic Orchestra, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Academy of St Martin in the Fields, London Philharmonic Orchestra, Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Orchestre National de Lyon.

Występuje też podczas znanych festiwali – m.in. w Lucernie, Salzburgu czy Rheingau Musik Festival. Wiele uwagi poświęca muzyce kameralnej, a w swoim dorobku artystycznym ma wiele projektów z zespołem Kremerata Baltica i muzykami Berliner Philharmoniker. Współpracuje ze skrzypaczką Julią Fischer (koncerty w Festspielhaus Baden-Baden, Smetana Hall w Pradze, Teatro Principal de Alicante, Sociedad Filarmónica de Bilbao, Filharmonii Narodowej w Warszawie), regularnie daje recitale (w Wigmore Hall w Londynie, Palau de la Música Catalana w Barcelonie)

Specjalizuje się w wykonawstwie dzieł Fryderyka Chopina. Jej charyzmatyczne interpretacje utworów kompozytora spotykają się z ogromnym uznaniem krytyki i entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Od wielu lat współpracuje z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.

Dokonała licznych nagrań, wśród których znajduje się m.in. płyta z Koncertami fortepianowymi Fryderyka Chopina, zrealizowana we współpracy z Orkiestrą XVIII wieku pod dyrekcją Fransa Brüggena. Natomiast jej najnowszy album solowy, zawierający dzieła Johanna Sebastiana Bacha ukazał się w 2017 roku.