ETR

Yulianna Avdeeva

Yulianna Avdeeva

piano

Po sensacyjnym zwycięstwie w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2010 roku w Warszawie Yulianna Avdeeva zadebiutowała z Nowojorskimi Filharmonikami pod dyrekcją Alana Gilberta w Warszawie i Nowym Jorku oraz z NHK Symphony Orchestra pod dyrekcją Charlesa Dutoit w Tokio. W minionym sezonie wystąpiła z recitalami w Japonii, na Tajwanie i we Włoszech oraz podczas International Piano Series w Southbank Centre w Londynie, a także grała m.in. w Palau de la Música Catalana w Barcelonie, w Filharmonii w Essen, w Tonhalle w Zurychu, w Kultur und Kongresszentrum Liederhalle w Stuttgarcie, w Salle Moliere w Lyonie oraz zadebiutowała z Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod dyrekcją Gaetano d’Espinosy i Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin pod dyrekcją Marka Janowskiego.

Pianistka urodziła się w 1985 roku w Moskwie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat w Szkole Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie, pod kierunkiem Eleny Ivanovej, a kontynuowała ją w Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych w klasie prof. Vladimira Troppa, w Hochschule für Musik und Theater w Zurychu (gdzie od 2006 roku jest asystentką prof. Konstantina Scherbakova) oraz w prestiżowej International Piano Academy Lake Como.

Artystka jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym m.in. Concours de Geneve w 2006 roku (II nagroda), Ogólnorosyjskiego Otwartego Konkursu New Names w Moskwie w 2000 roku (Grand Prix), Konkursu Arthur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy w 2002 roku (I nagroda), w IV Konkursu Kompozytorów Hiszpańskich w Madrycie w 2003 roku (II nagroda), oraz w Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Kurta Leimera w Zurychu w 2005 roku (III nagroda).