ETR

Wrocławska Orkiestra Kameralna LEOPOLDINUM

Wrocławska Orkiestra Kameralna LEOPOLDINUM

Wrocławska Orkiestra Kameralna LEOPOLDINUM powstała w 1978 roku. Nazwa zespołu nawiązuje do jednego z najcenniejszych zabytków architektury barokowej w Europie Środkowej, słynącej ze znakomitej akustyki Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pierwszy koncert odbył się w kwietniu 1979 roku pod batutą Tadeusza Strugały, jednego z inicjatorów założenia orkiestry. Wieloletnim szefem artystycznym orkiestry LEOPOLDINUM był wybitny muzyk i patron polskiej kameralistyki Karol Teutsch. W latach 1993-1995 funkcję tę pełnił skrzypek Jan Stanienda a codzienną pracą LEOPOLDINUM kieruje jej koncertmistrz od ponad dwudziestu lat Zbigniew Szufłat. Od stycznia 2007 szefem artystycznym zespołu jest Ernst Kovacic, artysta skrzypek i dyrygent z Wiednia, który specjalizuje się w prawykonaniach muzyki współczesnej.

Składający się ze znakomitych muzyków zespół LEOPOLDINUM, zdobył szerokie uznanie słuchaczy i krytyki na koncertach i festiwalach w Polsce i za granicą występując w takich salach jak: Philharmonie i Schauspielhaus w Berlinie, Tivolis Koncertsal w Kopenhadze, Teatro Victoria Eugenia w San Sebastian oraz na festiwalach: Tivoli w Danii, ST. Gallen i Brücken Festival w Austrii, Flanders Festival w Belgii, Muziekfestival West-Brabant w Holandii, Bodensee-Festival czy Weilburger Schlosskonzerte w Niemczech, Echternach w Luxemburgu, du Perigord Noir we Francji, Estoril w Portugalii, oraz wielu festiwalach w kraju m.in. Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, czy Musica Polonica Nova. Orkiestra LEOPOLDINUM wzięła udział w koordynowanych przez Instytut im. Adama Mickiewicza festiwalach: Europalia w 2001 roku w Belgii, Roku Polskim we Francji w 2004 oraz w Roku Polsko-Niemieckim w Niemczech w 2005, a także w Poland 2006 – festiwalu w Trondheim w Norwegii. W październiku 2007 orkiestra LEOPOLDINUM reprezentowała Polskę w festiwalu europalia.europa w Belgii.

Orkiestra nagrała kilkanaście płyt, z których Rossini Gala w wykonaniu Ewy Podleś (kontralt) i pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego otrzymała Nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 1999 (DUX 0124).

LEOPOLDINUM działa w ramach Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.