ETR

Wojciech GIERLACH

Wojciech GIERLACH

bas

Wojciech Gierlach jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie, w klasie śpiewu Kazimierza Pustelaka. Zadebiutował w 1999 roku rolą tytułową w Imeneo Georga Friedricha Händla  w Warszawskiej Operze Kameralnej. Pierwszą partią, którą zaśpiewał w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie była rola Leporella w Don Giovannim Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Na polskiej scenie narodowej można go było oglądać także w rolach m.in. Colline’a w La Bohème Giacoma Pucciniego, Raimonda w Łucji z Lammermoor i Don Alfonsa w Lukrecji Borgii Gaetana Donizettiego, Escamilla w Carmen Georges’a Bizeta, tytułowej w Orfeuszu i Eurydyce Christopha Willibalda Glucka.

Artysta jest laureatem m.in. I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (1999), II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Bilbao (Hiszpania, 2000), Premio Caruso w Mediolanie (Włochy, 2001), III nagrody na Konkursie im. Francisco Viñas w Barcelonie (Hiszpania, 2004) oraz Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury (2012).

Wojciech Gierlach śpiewał w teatrach operowych Europy i USA, w tym m.in. Teatro Piccinni w Bari, Teatro Alighieri di Ravenna oraz Teatro Verdi w Pizie (Włochy), Opera Ireland w Dublinie (Irlandia), Teatro Fiarmonico w Oviedo, Teatro de la Maestranza de Sevilla i Auditorio de Tenerife (Hiszpania), Theater St. Gallen (Szwajcaria), Teatro National de São Carlos w Lizbonie (Portugalia), Opéra National de Bordeaux (Francja), Royal Danish Opera w Kopenhadze, Cape Town Opera (RPA), Minnesota Opera (USA), Stadttheater w Klagenfurcie (Austria), Deutsche Oper w Berlinie (Niemcy), Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz Teatrze Wielkim w Poznaniu. Występował także na festiwalach: Festival Mozart de La Coruña (Hiszpania), Festival d’Aix-en-Provence (Francja), Belcanto Festival w Wildbad (Niemcy) oraz na Wielkanocnym Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Warszawie.

W sezonie 2017/2018 zadebiutował w Royal Opera House – Covent Garden w Londynie w roli Popa Lady Makbet mceńskiego powiatu Dymitra Szostakowicza, pod dyrekcją Antonia Pappano.

Do swoich najnowszych sukcesów artysta zaliczyć może rolę Melisso w Alcynie Georga Friedricha Händla, w której wystąpił razem z Joyce DiDonato i The English Concert pod dyrekcją Harry’ego Bicketa w nowojorskiej Carnegie Hall, paryskim Théâtre des Champs Elysées i Theater an der Wien w Wiedniu oraz debiuty  w Duńskiej Operze Królewskiej i Walijskiej Operze Narodowej w Cardiff jako Sir Giorgio w Purytanach Vincenzo Belliniego pod dyrekcją Carla Rizziego.

Wystąpił również jako: Don Basilio (Cyrulik sewilski Gioacchina Rossiniego) w Deutsche Oper Berlin, Oroveso (Norma Vincenza Belliniego) w Teatro Nacional São Carlos w Lizbonie, Asur (Semiramida Gioacchina Rossiniego) w Royal Danish Opera w Kopenhadze, Alidoro (Kopciuszek Gioacchina Rossiniego) na Festival d’Aix-en-Provence, Melisso (Alcyna  Georga Friedricha Händla) w Opéra National de Bordeaux, Orbazzano (Tankred  Gioacchina Rossiniego) w Teatro de la Maestranza w Sewilli. 

Wojciech Gierlach jest solistą Polskiej Opery Królewskiej, gdzie można go usłyszeć m.in. jako Commendatore w Don Giovannim Wolfganga Amadeusa Mozarta i Don Basilio w Cyruliku sewilskim Gioacchina Rossiniego.

Najbliższe plany artysty obejmują m.in. debiut w Los Angeles Opera jako Melisso w Alcynie Georga Friedricha Händla i w Dutch National Opera w Amsterdamie jako Giorgio Talbot w Marii Stuarda  Gaetana Donizettiego oraz powrót do Welsh National Opera  jako Mefistofeles w Fauście Charles’a Gounoda.