ETR

Violetta BIELECKA

Violetta BIELECKA

Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Białymstoku w klasie fortepianu Zofii Frankiewicz. Studiowała pod kierunkiem Ryszarda Zimaka i Józefa Boka w Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończyła z wyróżnieniem.

Jest założycielką, a w latach 1998-2006 pełniła także funkcję dyrygenta, Białostockiego Chóru Kameralnego Cantica Cantamus, działającego przy Operze i Filharmonii Podlaskiej. Wraz z zespołem koncertowała w kraju i za granicą (Niemcy, Francja), zdobyła wiele nagród (m.in. Grand Prix – Srebrną Lutnię im. Jerzego Libana z Legnicy, nagrodę Fundacji Kultury Gaude Mater w Częstochowie za najlepsze wykonanie utworu sakralnego, nagrodę Dyrektora Centrum Sztuki – Teatru Dramatycznego w Legnicy, puchar Legnickiego Centrum Gospodarczego za najlepsze wykonanie utworu współczesnego, puchar Kuratorium Oświaty i Wychowania podczas 25. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat, I nagrodę i Złoty Medal na 32. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach) oraz nagrała pięć płyt CD.

W 2006 roku z inicjatywy Violetty Bieleckiej oraz Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, dyrektora naczelnego i artystycznego Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, powstał Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, w którym artystka sprawuje obowiązki dyrygenta i kierownika artystycznego. Wraz z zespołem otrzymała statuetkę Fryderyka 2009 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku za album Górecki, Moryto, Szymanowski – Pieśni kurpiowskie. Ponadto od 1987 prowadzi Chór Żeński Zespołu Szkół Muzycznych Schola Cantorum Bialostociensis.

Violetta Bielecka zajmuje się jednocześnie działalnością pedagogiczną. W latach 1995-97 była konsultantem wokalnym Chóru Operowego Teatru Narodowego w Warszawie. Jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku (w latach 1999–2005 była kierownikiem Zakładu Dyrygentury Chóralnej; w latach 2005–2012 – prodziekanem wydziału)

Zainicjowała oraz zorganizowała w białostockiej uczelni trzy Konkursy Młodych Chórmistrzów. Wykształciła wielu chórmistrzów, wokalistów chóralnych, a także śpiewaków solowych. Jednocześnie prowadzi klasę śpiewu w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Białymstoku.

Od 1995 jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej Cantica Cantamus oraz organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Młodzieży Polskiej i Polonijnej. Od 2000 roku sprawuje obowiązki dyrektora artystycznego Międzynarodowego Podlaskiego Festiwalu Łapskie Te Deum. Jako członek jury uczestniczy w festiwalach i konkursach chóralnych w kraju oraz za granicą.

Za swą działalność artystyczną Violetta Bielecka otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in. Srebrny Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis oraz Złoty Medal za Długoletnią Służbę, nadany przez Prezydenta RP. W 2013 roku odebrała w Poznaniu nagrodę im. Jerzego Kurczewskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki i propagowanie muzyki polskiej.