ETR

Violetta BIELECKA

Violetta BIELECKA

Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w Białymstoku w klasie fortepianu Zofii Frankiewicz. Studiowała pod kierunkiem Ryszarda Zimaka i Józefa Boka w Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończyła z wyróżnieniem.

Jest założycielką, a w latach 1998-2006 pełniła także funkcję dyrygenta, Białostockiego Chóru Kameralnego “Cantica Cantamus”, działającego przy Operze i Filharmonii Podlaskiej. Wraz z zespołem koncertowała w kraju i za granicą (Niemcy, Francja), zdobyła wiele nagród (m.in. Grand Prix – Srebrną Lutnię im. Jerzego Libana z Legnicy, nagrodę Fundacji Kultury “Gaude Mater” w Częstochowie za najlepsze wykonanie utworu sakralnego, nagrodę Dyrektora Centrum Sztuki – Teatru Dramatycznego w Legnicy, puchar Legnickiego Centrum Gospodarczego za najlepsze wykonanie utworu współczesnego, puchar Kuratorium Oświaty i Wychowania podczas 25. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów “Legnica Cantat”, I nagrodę i Złoty Medal na 32. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach) oraz nagrała pięć płyt CD.

W 2006 z inicjatywy Violetty Bieleckiej oraz Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, dyrektora naczelnego i artystycznego Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, powstał Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, w którym artystka sprawuje obowiązki dyrygenta i kierownika artystycznego. Wraz z zespołem otrzymała statuetkę Fryderyka 2009 w kategorii “Fonograficzny Debiut Roku” za album “Górecki, Moryto, Szymanowski – Pieśni kurpiowskie”. Ponadto od 1987 prowadzi Chór Żeński Zespołu Szkół Muzycznych “Schola Cantorum Bialostociensis”.

Violetta Bielecka zajmuje się jednocześnie działalnością pedagogiczną. W latach 1995-97 była konsultantem wokalnym Chóru Operowego Teatru Narodowego w Warszawie. W latach 1995-99 pracowała w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od 1999 do 2005 była kierownikiem Zakładu Dyrygentury Chóralnej w Filii Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Białymstoku. Jest wykładowcą, a od 2005 pełni również funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego białostockiej uczelni. W 2000 otrzymała tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego sztuk muzycznych, w 2006 tytuł profesora zwyczajnego. Zainicjowała oraz zorganizowała w białostockiej uczelni trzy Konkursy Młodych Chórmistrzów. Wykształciła wielu chórmistrzów, wokalistów chóralnych, a także śpiewaków solowych. Jednocześnie prowadzi klasę śpiewu w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Białymstoku.

Od 1995 jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej “Cantica Cantamus” oraz organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Młodzieży Polskiej i Polonijnej. Od 2000 sprawuje obowiązki dyrektora artystycznego Międzynarodowego Podlaskiego Festiwalu “Łapskie Te Deum”. Jako członek jury uczestniczy w festiwalach i konkursach chóralnych w kraju oraz za granicą.

Violetta Bielecka w 1999 otrzymała Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku w dziedzinie upowszechniania kultury, w 2002 została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, w 2008 uhonorowana Srebrnym Medalem “Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, w 2010 odznaczona Medalem Złotym za Długoletnią Służbę, nadanym przez Prezydenta RP.