ETR

Truls MØRK

Truls MØRK

wiolonczela

Gra Trulsa Mørka, łącząca w sobie intensywność, spójność i grację, uczyniły go jednym z najwybitniejszych wiolonczelistów naszych czasów.

Truls Mørk urodził się w Bergen, w muzycznej rodzinie – mama była pianistką, a ojciec – wiolonczelistą. I to oni byli jego pierwszymi nauczycielami. Muzyczną edukację zaczynał od nauki gry na fortepianie, ale ostatecznie wybrał wiolonczelę, na której pierwsze lekcje dawał mu ojciec.

Studiował u Fransa Helmersona w Edsbergs Musikinstitut w Szwecji. Pracowała z nim także rosyjska wiolonczelistka Natalia Shakhovskaya, uczennica Mscisława Rostropowicza, którego Truls Mørk jest wielkim admiratorem.

Wiolonczelista jest laureatem prestiżowych konkursów. W 1982 roku znalazł się w finale Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, na którym zdobył szóste miejsce. W 1983 odebrał drugą nagrodę na Gaspar Cassado International Violoncello Competition we Florencji, a w 1986 roku, także drugą nagrodę, na Walter W. Naumburg International Cello Competition w Nowym Jorku.

Cieszący się powodzeniem artysta występuje z najsłynniejszymi orkiestrami, takimi jak: Berliner Philharmoniker,  Wiener Philharmoniker, Royal Concertgebouw Orchestra, Orchestre de Paris, Münchner Philharmoniker, Philharmonia Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Gewandhausorchester Leipzig, Orchestre de Paris, NDR Elbphilharmonie, Tonhalle-Orchester Zürich..  W Stanach Zjednoczonych występował z New York Philharmonic,  Philadelphia Orchestra, Cleveland Orchestra, Boston Symphony Orchestra, San Francisco Symphony i Los Angeles Philharmonic. Po pojawieniu się na Baltic Sea Festival w 2018 roku, gdzie wykonał Koncert wiolonczelowy Esy-Pekki Salonena pod batutą kompozytora, Truls Mørk zagrał ten utwór ponownie z Philharmonia Orchestra pod batutą Salonena w Londynie, a także podczas tournée po USA, m.in. w Lincoln Center w Nowym Jorku.

Muzyk współpracował z takimi dyrygentami jak: Mariss Jansons, David Zinman, Manfred Honeck, Esa-Pekka Salonen, Gustavo Dudamel, Sir Simon Rattle, Kent Nagano, Yannick Nézet-Séguin i Christoph Eschenbach.

O Trulsie Mørku mówi się, że to wielki mistrz muzyki współczesnej. Artysta dokonał bowiem ponad 30 prawykonań, w tym zagrał m. in. Koncert wiolonczelowy Pavla Haasa z Wiener Philharmoniker pod batutą Jonathana Notta, Koncert na trzy wiolonczele Krzysztofa Pendereckiego z NHK Symphony Orchestra pod dyrekcją Charles’a Dutoit oraz Koncert wiolonczelowy Hafliði Hallgrímssona z Oslo Philharmonic Orchestra pod batutą Christiana Eggena.

Wiolonczelista ma na swoim koncie imponujący dorobek nagraniowy. Jego płyty wydawały takie  wytwórnie jak Virgin Classics, EMI, Deutsche Grammophon, Ondine, Arte Nova i Chandos. Wiele  z nich zdobyło międzynarodowe nagrody, w tym Gramophone, Grammy, Midem i ECHO Klassik.