ETR

Tomasz Tomaszewski

Tomasz Tomaszewski

Tomasz Tomaszewski to znakomity skrzypek, pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper w Berlinie, a także założyciel i dyrygent orkiestry Kammersolisten der Deutschen Oper Berlin. Jako solista koncertował i nagrywał w wielu krajach Europy, Azji i USA. Od lat aktywność koncertową łączy z profesorską działalnością pedagogiczną na Universität der Künste w Berlinie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech, Japonii i Korei Południowej, jest zapraszany do jury konkursów muzycznych.

Tomasz Tomaszewski urodził się w Czechowicach. Studiował w Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Po egzaminach, które zdał z wyróżnieniem, kontynuował studia w Konserwatorium Leningradzkim oraz we Freiburgu. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, jest także laureatem wielu nagród międzynarodowych konkursów muzycznych.

Od prawie 30 lat kieruje letnimi kursami muzycznymi w Głuchołazach, które odbywają się – teraz w Opolu – pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest także założycielem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Jerzego Hellera w Opolu oraz Festiwalu Śląskie Lato Muzyczne, a od 2013 roku prezesem powstałego z jego inicjatywy Europejskiego Forum Muzyki Polskiej w Berlinie oraz dyrektorem artystycznym Baltic Neopolis Orchestra.

Jako solista może wykazać się licznymi nagraniami radiowymi i płytowymi w wielu krajach Europy, Japonii, Chinach i USA.