ETR

Tadeusz KOZŁOWSKI

Tadeusz KOZŁOWSKI

dyrygent  

Studia dyrygenckie ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Bogusława Madeya. Jeszcze w czasie studiów został zaangażowany do Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie przeszedł wszystkie stopnie kariery dyrygenckiej (asystent dyrygenta, dyrygent, kierownik wokalny, dyrygent-szef orkiestry), by w latach 1981-87 pełnić funkcję dyrektora artystycznego tej sceny. Dyrektorem artystycznym tego teatru był kilkakrotnie.

W 1985 roku wraz z zespołem Teatru Wielkiego w Łodzi i takimi gwiazdami jak Maria Chiara, Fiorenza Cossotto, Nunzio Todisco i Ivo Vinco zainaugurował działalność odrestaurowanego Teatro Vittorio Emanuele w Mesynie na Sycylii. W latach 1987-92 był pierwszym dyrygentem Macedońskiej Opery Narodowej i Macedońskiej Filharmonii Narodowej w Skopje, koncertował także w wielu miastach republiki oraz wielokrotnie prowadził gościnnie spektakle w Chorwackiej Operze Narodowej w Zagrzebiu.

Po powrocie do kraju, w latach 1996-98, pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Muzycznego w Łodzi. We wrześniu 1998 roku ponownie  objął stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Łodzi i pełnił ją do roku 2000, a następnie ponownie w latach 2004-2005. Dla tej sceny przygotował 60 premier, w tym prapremiery polskie takich dzieł jak:  Echnaton Philipa Glassa, Dialogi karmelitanek Francisa Poulenca, Adriana Lecouvreur Francesco Cilei, Kandyd Leonarda Bernsteina, Gajane Arama Chaczaturiana, Mefistofeles Arrigo Boito W latach 2001-2002 był dyrektorem artystycznym Opery i Operetki w Krakowie. Począwszy od września 2009 roku do maja 2011 był także dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie W latach 2014-1016 był dyrektorem muzycznym Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Tadeusz Kozłowski ma w repertuarze ponad 120 pozycji operowych, baletowych i operetkowych. Przygotował ponad 70 spektakli premierowych, poprowadził ponad 3000 spektakli oraz koncertów symfonicznych i kameralnych. Występował gościnnie w niemal wszystkich krajach Europy.

Artysta jest laureatem medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i  Maski Masek – Nadzwyczajnej Złotej Maski przyznanej podczas jubileuszu 40-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi za 50 znakomitych realizacji w tym teatrze. W 2013 roku otrzymał  odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej”.

W Teatrze Wielkim w Poznaniu, w 2013 roku, przygotował polską prapremierę Portretu Mieczysława Weinberga, za którą – od Fundacji im. Jana Kiepury – otrzymał nagrodę najlepszego polskiego dyrygenta operowego.