ETR

Olli MUSTONEN

Olli MUSTONEN

fortepian, dyrygent

Olli Mustonen jest wyjątkowym artystą, który zgodnie z tradycją wielkich mistrzów, takich jak Siergiej Rachmaninow, Ferruccio  Busoni czy George Enescu, łączy role kompozytora, pianisty i dyrygenta. Nic w tym jednak dziwnego, skoro Olli Mustonen rozpoczął naukę gry na fortepianie, klawesynie oraz naukę kompozycji w wieku… pięciu lat. Początkowo uczył się u Ralfa Gothoni, następnie studiował grę na fortepianie u Eero Heinonena i kompozycję u Einojuhani Rautavaary.

Jako solista Olli Mustonen współpracował z większością czołowych orkiestr świata, m. in. Filharmonikami Berlińskimi i Monachijskimi, Chicago Symphony Orchestra, Cleveland Orchestra, New York Philharmonic, Royal Concertgebouw, BBC Scottish Symphony Orchestra, Royal Stockholm Philharmonic, Orchestre de Paris. Na estradzie spotykał się z takimi dyrygentami jak Vladimir Ashkenazy, Daniel Barenboim, Herbert Blomstedt, Pierre Boulez, Myung Whun Chung, Charles Dutoit, Christoph Eschenbach, Nicolaus Harnoncourt, Kurt Masur, Paavo Järvi czy Kent Nagano.

W ostatnich latach Olli Mustonen dyrygował wieloma prawykonaniami swoich utworów,  w tym: I Symfonią Tuuri(Orkiestra Filharmonii w Tampere, 2012) oraz II SymfoniąJohannes Angelos (Orkiestra Filharmonii w Helsinkach, 2014), Sonatami na skrzypce i orkiestrę(Melbourne Symphony Orchestra, 2014) oraz Sonatami na wiolonczelę i orkiestrę(Australian Chamber Orchestra, 2015). Jako twórcy, szczególnie bliska jest mu zasada, że każda prezentacja dzieła powinna mieć świeżość pierwszego wykonania, dzięki czemu publiczność i wykonawca mogą  „spotkać się” z kompozytorem.

W roli dyrygenta Olli Mustonen współpracował ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami fińskimi, a także z Deutsche Kammerphilharmonie, Weimar Staatskapelle, WDR Rundfunkorchester Köln, Camerata Salzburg, Scottish Chamber Orchestra, Orchestra del Teatro Carlo Felice di Genova, Orchestra Sinfonica di Milano, Jerusalem Symphony, Sinfonietta Riga, NHK Symphony oraz z orkiestrami symfonicznymi Zachodniej Australii. Jest założycielem Helsinki Festival Orchestra i na stałe współpracuje z Tapiola Sinfonietta.

W sezonie 2012/2013 Olli Mustonen był artystą-rezydentem Filharmonii Helsińskiej, biorąc udział w koncertach jako dyrygent, kompozytor i solista. W owej potrójnej roli, artysta współpracował także z Atlanta Symphony, New Russia Symphony, Estonian National Symphony oraz Royal Northern Sinfonia. W 2017 roku był kompozytorem-rezydentem Festiwalu w Davos (Szwajcaria).

W dorobku płytowym Olli Mustonena znajduje się wiele nagrań wysoko ocenionych przez krytyków i uhonorowanych prestiżowymi nagrodami – za nagranie preludiów Dymitra Szostakowicza i Charlesa Valentina Alkana, zrealizowane dla firmy fonograficznej Decca otrzymał nagrody Edison Award i Gramophone Award.  Będąc propagatorem muzyki Siergieja Prokofiewa, nagrał wszystkie koncerty fortepianowe tego kompozytora z Fińską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Hannu Lintu (2016, 2017), a także wykonał komplet jego sonat fortepianowych, m.in. w ramach tournées po Belgii i Holandii oraz podczas Ruhr Piano Festival (2017).  Od 2002 roku artysta jest związany z wytwórnią Ondine.