ETR

Olga Kern

Olga Kern

Uważana za jedną z największych pianistek swojego pokolenia, rozpoczęła karierę dziesięć lat temu zdobywając złoty medal na 11. Van Cliburn International Piano Competition w 2001 roku. Wkrótce wystąpiła z recitalem w nowojorskiej Carnegie Hall.

Rosyjska pianistka ujmuje publiczność i krytyków swoją osobowością sceniczną, muzykalnością i niezwykłą techniką.

Olga Kern urodziła się rodzinie muzyków i zaczęła uczyć się gry na fortepianie w wieku 5 lat. Mając 17 lat zwyciężyła na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Rachmaninowa. Jest laureatką jedenastu międzynarodowych konkursów, odbyła tournée po Rosji, Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Afryce Południowej i Korei Południowej. W 1996 roku otrzymała stypendium honorowe od Prezydenta Rosji. Jest członkiem Rosyjskiej Międzynarodowej Akademii Sztuki. Jej nauczycielami byli Evgeny Timakin w Głównej Szkole Moskiewskiej a następnie Sergei Dorensky w Moskiewskim Konserwatorium Czajkowskiego, gdzie odbyła też studia podyplomowe. Studiowała również u Borisa Petrushansky’ego w uznanej szkole Accademia Pianistica Incontricol Maestro w Imola we Włoszech.

Olga Kern nagrywa wyłącznie dla Harmonii Mundi. Jej dyskografia zawiera m.in. nagrania I Koncertu fortepianowego Piotra Czajkowskiego z Rochester Philharmonic Orchestra, I Koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina z orkiestrą polskiej Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Antoniego Wita, II i III sonatę fortepianową Fryderyka Chopina oraz recital z utworami Rachmaninowa i Bałakiriewa.