ETR

Nicolas ALTSTAEDT

Nicolas ALTSTAEDT

wiolonczela

Wiolonczelista, o francusko-niemieckich korzeniach, znany jest ze swojej muzycznej konsekwencji i nie zdradzającej żadnego wysiłku wirtuozerii. Jako solista, dyrygent i dyrektor artystyczny prezentuje publiczności dzieła od baroku do współczesności.

Na początku sezonu 2017/2018, podczas festiwalu w Helsinkach, Nicolas Altstaedt dokonał prawykonania koncertu wiolonczelowego fińskiego dyrygenta i kompozytora Esa-Pekka Salonena pod batutą kompozytora. W tymże sezonie był głównym artystą słynnej orkiestry Concertgebouw w Amsterdamie,  a w kolejnych sezonach był artystą rezydentem m.in. Orkiestry NDR Elbphilharmonie w Hamburgu oraz SWR Symphonieorchester.

W roku 2010, podczas Festiwalu w Lucernie, wystąpił z wielkim sukcesem z Filharmonikami Wiedeńskimi pod dyrekcją Gustavo Dudamela, grając koncert wiolonczelowy Roberta Schumanna. Od tego czasu koncertuje na całym świecie z takimi orkiestrami jak: Tonhalle Orchestra Zurich, Finnish Radio Symphony Orchestra, Czescy Filharmonicy, Tchaikovsky Symphony Orchestra, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Detroit Symphony Orchestra, Finnish Radio Symphony, Helsinki Philharmonic, Konzerthausorchester Berlin, Scottish Chamber Orchestra, Orchestre National de Belgique, Hongkong Sinfonietta, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, z orkiestrami symfonicznym z Melbourne i Nowej Zelandii. Współpracował z takimi dyrygentami jak: Sir Roger Norrington, Vladimir Ashkenazy, Francois Xavier Roth, Sir Andrew Davis, Lahav Shani,  Sir Neville Marriner. 

Nicolas Altstaedt występował solo i jako muzyk kameralista z takimi artystami jak: Janine Jansen, Vilde Frang, Andreas Ottensamer, Pekka Kuusisto, czy z kwartetem Ébène. Koncertuje m.in. w London Wigmore Hall, Bozar, Tonhalle Zurich, Koerner Hall Toronto, Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz na festiwalach Mozartwoche w Salzburgu, Verbier, Utrechcie, podczas BBC Proms, Musikfest Bremen, Festiwalu Schleswig-Holstein Musik, Rheingau Musik Festival czy festiwalu w norweskim Stavanger.

W 2012 roku Nicolas Altstaedt został wybrany przez Gidona Kremera jako następca na stanowisku dyrektora artystycznego Lockenhaus Kammermusikfest, a w 2014 został dyrektorem artystycznym Haydn Philharmonie,  z którą regularnie koncertuje w wiedeńskim  Konzerthaus oraz podczas Esterházy Festival. W 2019 roku był dyrektorem artystycznym  festiwalu Pfingstfestspiele Ittingen (Szwajcaria); będzie nim także w 2023 roku. 

Artysta dokonuje regularnie prawykonań nowych utworów i współpracuje z takimi kompozytorami jak Thomas Ades, Jörg Widmann, Thomas Larcher, Matthias Pintscher.

Jego nagrania koncertów Carla Philippa Emanuela Bacha dla wydawnictwa Hyperion otrzymały BBC Music Magazine Concert Award 2017. Natomiat album Four Cities, nagrany z pianistą i kompozytorem Fazilem Say’em (Warner Classics) z utworami Dymitra Szostakowicza, Claude’a Debussy’ego, Leoša Janáčka i Fazila Say’a w 2017 roku otrzymał nagrodę Edison Klassiek. 

Nicolas Altstaedt w 2010 roku otrzymał Credit Suisse Young Artist Award oraz tytuł BBC New Generation Artist 2010/2012. W 2015 roku nagrodę  Beethoven-Ring przyznało mu najważniejsze stowarzyszenie kulturalne w Bonn Bürger für Beethoven, a w 2018 roku otrzymał  Musikpreis der Stadt Duisburg.